| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Vreau si eu o definitie stiintifica a iubirii si una poetica.

3 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Definitia stiintifica : http://dexonline.ro/definitie/iubire

Poetica:-?, decat sa scriu de la marii poeti si pe urma altii sa se supere pe mine ca le-am scris pe cele care vroiau ei, mai bine scriu ce ce definitie cred eu ca ar defini iubirea;))

este atunci cand tii la o persoana mai presus de tine insuti, pentru. care ai face orice fara sa te gandesti ca risto absolut TOTUL, sau chiar iti risti viata pentru acea persoana. Atunci cadn si tu suferi alaturi de acea persoana si simti o durere extrem d mare cand o vezi la necaz, si ai face orice sa faci fericita acea persoana, fie e un iuubit/a, un frate, un parinte, un prieten/a, o sora.

| Stann a răspuns (pentru ascovit):

Hmm, frumos ai scris, imi place, insa parerea mea este ca dragostea/iubirea e o prostie, o spalare a creierului, e un simplu joc al hormonilor si al instinctelor aparare/reproducere...Chiar si cind intilnesti acea persoana care crezi ca e totul si esti dispus sa faci totul pentru ea, atunci cind esti in euforia " dragostei " totul e un joc, mai ales daca celalalt se foloseste de asta sau pur si simplu, ca sa zicem asa, e mai putin afectat de acesti hormoni si are exercitat asupra sa instinctele intr-o masura mai mica... E paradoxal ca fiecare sa faca tot pentru celalalt, pentru ca neaparat unul va dispune de o tarie de caracter mult mai mare si se va folosi de asta numaidecit si in final totul se reduce la afirmatia " Cel ce iubeste sufera, iar cel iubit isi bate joc ".
P.S. Este parerea mea, dar sunt bucuros sa vad si altele)

| andrei a răspuns:

Nu exista!