| Alinutza_8819 a întrebat:

Buna vreau si eu parere de-a voastra de ce tiganii sunt marginalizati de noi romani.

Am auzit ca, la tiganii nu este voie sa ia de nevasta o romanca dar atunci de ce foarte multe romance sunt maritate cu tigani si sunt chiar foarte fericiti.

As vreau si eu sa vad ce parere aveti voi despre tiganii sau de ce nu sunt acceptate relatile tigan-romanca, sau invers.

Oare nu merita si ei sa fie priviti altfel de noi, sa nu ii mai marginalizam atat.Sunt si tiganii bunii care merita sa-i respectam.

32 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Iti spun o chestie. Prietenul meu este tigan si nu imi e rusine sa recunosc. Da, iubesc un tigan care la randul lui ma iubeste! Si ma voi marita cu un tigan! Si da, este adevarat ca un tigan nu are voie sa se insoare decat cu o tiganca, dar asta doar in satra. Ceea ce la noi nu se pune problema. Mai e traditia la tiganci, atunci cand un baiat se culca cu o tiganca virgina, trebuie sa o ia de nevasta. Sunt de acord cu tine, nu toti tiganii sunt la fel! Si mor pe unii care spun ca tiganul tot tigan ramane! Nu este adevarat! Un tigan iubeste de 100 de ori mai mult ca un roman! Sau cel putin in cazul meu. Eu am 18 ani ca prietenul tau si am trecut prin multe,tocmai de aceea te inteleg.Ce a fost mai greu a trecut, ma refer la momentul cand a trebuit sa il cunoasca parintii mei putin cam rasisti! Dar au vazut ca e baiat bun, ca ma respecta imi vorbeste frumos nu da in mine si in cele din urma au fost de acord! Suntem de 2 ani impreuna si ne iubim foarte mult. Chiar nu imi pasa de ce spune lumea. Multa lume imi spune probabil de invidie,ca eu sunt alba, frumoasa, romanca si el e tigan.Dar nu imi pasa! Il iubesc! Si la fel ar trebui sa faci si tu! Sa nu iti pese! Pana la urma tu saruti gura lui, nu gura lumii! Bafta multa.

| Alinutza_8819 explică (pentru LaLaLaLoveAlex):

Ai dreptate...SI eu am trecut prin momentele astea cu parintii mei dar pana la urma au vazut ca este un baiat de nota 1000.Si da chiar asa este un tigan iubeste de 1000 de ori mai mult decat un roman, stie sa te aprecieze sa te faca sa te simti iubita.Eu inainte am stat cu un roman si crede-ma mai mult ma facea sa ma simt ff naspa.Si crede-ma sunt foarte mandra ca sunt cu tiganul meu:X, pentru ca in fiecare clipa imi spune ca ma iubeste si ca nu o sa ma paraseasca niciodata.Dar nah la noi inca este distanta el este din Bucuresti eu Craiova dar ne vedem destul de des:X.Si exact ca tine zic si eu.Sunt mandra ca stau cu un tigan.

| LaLaLaLoveAlex a răspuns (pentru Alinutza_8819):

Bravo. Sa stii ca apreciez mult persoanele ca tine! Deocamdata voi sunteti la inceput, dar atata timp cat te respecta si te iubeste e foarte bine. Daca si tu simti acelasi lucru pentru el, nu renunta si fa in asa fel incat sa va vedeti mai des, sa vorbiti mult la telefon, asa creste si increderea! Si o relatie se bazeaza foarte mult pe incredere! Succes in continuare si iubiti-va!

| Alinutza_8819 explică (pentru LaLaLaLoveAlex):

Si voi la fel sa va iubiti mult de totkiss.Asa o sa facem am vorbit si cu el si a zis ca o sa ne vedem mai des de acum incolo ca ii este greu fara mine:X

| LaLaLaLoveAlex a răspuns (pentru Alinutza_8819):

E foarte bine asa! Iubiti-va mult!:*

| FucktheSystem a răspuns:

Sunt marginalizați pentru că majoritatea sunt hoți, nesimțiți și proști. Din cauza lor România are imaginea care o are în străinătate. Țiganii n-au din partea mea nici un pic de respect, eu cred că deja primesc prea multe lucruri printre care locuri în liceele bune une pot să intre cu orice medie, este corect față de cei care chiar învață să intre acolo?
Și normal că nu se căsătoresc țiganii cu românce, că ei se căsătoresc de la 14 ani și româncele mai au alte treburi cum ar fi să facă un liceu, o facultate, să-și găsească o slujbă, nu să crească copii de la 16 ani.

| Alinutza_8819 explică (pentru FucktheSystem):

Prietenul meu este tigan si are 18 ani si nu este casatorithappy.El este si romanizat nu mai tine cont de traditile lor.Eu ziceam ca sunt si tigani care nu sunt hoti, nesimtiti sau prosti cum zici tu.Si fff multi romani sunt asa, sunt tot felul de oameni in viata asta nu conteaza etnia.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Alinutza_8819):

Am precizat că vorbesc de majoritatea nu de toți, citește mai atent.

| Dumitru_Daniel_1982 a răspuns (pentru FucktheSystem):

De ce esti rea cu noi? E urat sa te crezi mai buna doar pentru ca esti romanca

| KimBianca a răspuns:

Eu una nu am nimic cu tiganii [ adica am dar nu cu toti ]. De exemplu urasc sa merg cu autobuzu` si sa fie tigani nespalati sau sa faca scandal in autobuz. urasc tiganii care au plecat dincolo si ne-au facut tara de ras [motiv pentru care urasc ca traiesc in Romania,in europa]. Ii urasc pe aia care se iau de tine asa ca li se nazare lor. Dar daca e in regula, sta in banca lui, Se poarta cum ar trebui e chiar oke ^-^. Chiar am cativa prieteni care sunt tigani. si sunt oameni super de treaba. Si chiar am fost impreuna si cu un tigan.si a fost foarte oke.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaCeMaiZici a răspuns:

Buna Alina! Pai in primul rand o sa iti dau un termen de comparatie: asa cum romanii sunt marginalizati in Franta, asa sunt tiganii marginalizati in Romania. Romanii sunt vazuti in Franta (si nu numai) ca niste hoti, batausi, asasini, mafioti, jmecheri, prosti, jegosi, urati si sirul poate continua la nesfarsit. Asa vedem si noi, romanii, tiganii in tara noastra. Ai sa vezi, si probabil ai facut-o deja, ca la televizor ne sunt aratate marile talente pe care le au romanii, in sensul bun. Ni se arata inventatori romani, cantareti, pictori, ingineri, tehnicieni, studenti eminenti, marinari, multe perosnalitati, foarte multe. Acesti oameni nu sunt vazuti de cei din afara, ei vad doar romanii care fura, care omoara, care violeaza, care sechestreaza. Asa nu vedem nici noi sufletele bune care zac in niste tigani, pentru ca, pur si simplu, SUNT TIGANI! Iti spun ca merita o sansa, merita sa ii privim altfel, dar doar pe unii. Cu tiganii trebuie sa fi mi precaut deoarece nu stii cum au fost crescuti, mie, cel putin, mi se pare ca au in sange ceva care iti da nesiguranta fata de ei. Sper ca ti-am fost de folos si scuza-mi comparatiile!

| FucktheSystem a răspuns (pentru AndreeaCeMaiZici):

Nu, în Franța nuomânii sunt văzuți într-un mod negativ ci țiganii români și asta pe bună dreptate.
La fel și în Italia, Spania și alte țări unde se duc țiganii. Am fost în excursei în Italia pe vremea când se zicea că italienii urăsc românii, de fapt nu era așa. La fel și în Spania, eram în autobuz și ghici ce s-a întâmplat, un țigan din România a încercat să mă fure. Cum să nu-i deteste străinii când merg la ciordit acolo? Românii sunt apreciați în străintătate pentru că majoritatea merg să munească acolo nu să fure ca țiganii.

| AndreeaCeMaiZici a răspuns (pentru FucktheSystem):

Eu zic sa reformulezi ce ai zis pentru ca romanii sunt vazuti in alte tari prost din cauza tiganilor pe care i-am descris. Ne baga in aceeasi oala cu ei si de aici rezulta ca SI romanii sunt vazuti prost (Mai e o cauza: roman=rrom). Romanii nu sunt vazuti deloc bine afara si stiu pentru ca am fost si eu si dupa cateva zile imi era rusine sa spun ca sunt romanca ca strigau repede dupa mine: tiganco! (tradus). Si in plus aici era vorba de tigani nu de romani. Imi sustin afirmatiile de mai sus pentru ca stiu ca am dreptate, doar am trait-o pe pielea mea!

| Alinutza_8819 explică (pentru AndreeaCeMaiZici):

Da asa este cum spui tu.Eu una am o parere fff buna despre iubitul meu si este tigan, este crescut intr-o familie de nota 1000.

| FucktheSystem a răspuns (pentru AndreeaCeMaiZici):

Și eu am fost în toate țările în care se zice că românii ar fi văzuți prost și nu mi-a fost niciodată urșine să vorbesc în română sau să spun că-s din România. Nimeni nu m-a făcut țigancă, nimeni n-a zis nimic de noi ca români dar într-o discuție cu un nene de la un magazin în Italia s-a înțeles clar că el are ceva cu țiganii care merg acolo doar să fure și să cerșească nu și cu românii. Nu știu unde ai fost tu că după mine n-a strigat nimeni în nici o țară în care am fost.

| Alinutza_8819 explică:

Ok atunci asta am inteles ca sunt hotii si nu amis tiu fiecare cu parerile luihappy.Dar atunci de ce nu sunt acceptate si relatile de iubire dintre tigani si romanistraight face.

Daca se poate cu exemple si parerihappy

| AndreeaCeMaiZici a răspuns (pentru Alinutza_8819):

Te rog sa nu intelegi ca nu suport tiganii, doar ca viata m-a invatat sa fiu mai precauta. Stiu ca unii sunt adevarate jeguri, scursuri ale societatii, dar uni sunt painea lui Dumnezeu (procent de 50%-50%). Jumatate, sau ma mult din cei buni, sunt stricati de societatea in care traiesc, de jignirile si umilintele la care ii supunem. Este bine ca unii nu isi pierd taria de caracter si ca taman in continuare painea lui Dumnezeu. Cat despre relatiile dintre tigani si romani, asta tine si de famitia ambilor parteneri. De exemplu: prietena mea este romanca si parintii i-au spus ca daca vine cu un tigan in casa o dezmostenesc. Asta s-a intamplat si acum eu se ascund de parintii ei. Nici tiganii nu prea sunt de acord cu relatiile dintre ei si romani si aici sunt mai multe motive pe care nici eu nu le stiu, chiar habar nu am de ce! Eu iti zic sincer ca depinde de om si de caracterul acestuia in a-l accepta pe tigan si viceversa. Bafta in continuare!

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Pentru ca sunt rasist.Va doresc moartea la toti tiganii indiferent ca sunteti buni sau rai.

| BitKode a răspuns:

Ei sunt niste tampiti. Niste prosti care ar fi trebuit gazati sau impuscati. Eu personal, daca as vedea un caine sau un tigan ca moare de foame as alege sa ii dau mancare cainelui. Tiganul nu este om, este o jigodie si o spun din experienta proprie, a venit unu la scoala si eu i-am luat apararea de mai multi sa nu isi ia bataie, iar acum cand au mai venit inca 5 tigani ma injurawinking de aia nu merita sa ii respectam. Oricum pentru mine si pentru familia mea tiganii nu sunt oameni, eu daca as putea, si cred ca majoritatea romanilor ar fi de acord sa ii impuste. White and proud 14winking Si relatiile nu mi se par ceva bun, e ca si cum ai combina o maimuta cu un om. Daca as avea o fata si ar fi cu un tigan eu as impusca si pe ea si pe el. Sunt niste jigodiwinking

| arcuno a răspuns:

TPU e alteceva nu tputigan!

| nytro233 a răspuns:

Tu știi ce e stresant? Să fi rrom, să iți fie rușine când mergi pe strada de frică ca oamenii sa nu se uite la tine, ca atunci când un om care se uită in mod repetat la tine vede că ești rrom dar el crede că ești animal! Toată lumea crede ca rromi sunt la fel...nu sunt la fel (cel putin 2%)connecte-r e un exemplu bun.Eu am avut o copilărie foarte proastă.Îmi era rușine sa merg pe stradă din cauza a ceea ce sunt.Am incercat să fiu ca toti oamenii.Și am reușit.Dar tot nu am fost acceptat...ascult dubstep,rap,pop tot ce fac oamenii, joc jocuri multiplayer, SA-MP, cs, metin2.Dar tot nu sunt acceptat.Mereu am fost diferit de alți rromi, ei ascultă manele, lautărească, eu urăsc genurile astea.Eu urăsc ceea ce sunt.Rromi sunt doar o scuză pentru ceea ce România e, doar opinia mea.Copilăria mea e plină cu oameni care se holbeaza la mine ca și cum aș fi un criminal! Chiar mai rău! La școala profesorii sunt rasiști, colegi la fel (intreaga școală)Prin acest mesaj vreau să spun ca toti Românii cred ca toti rromi sunt la fel..si greșesc amarnic.Pace.

| Germann a răspuns:

Ne fac de ras peste tot, pacat k ce a inceput Hitler, nu a si terminatsad

| Germann a răspuns:

Ne fac de ras peste tot, pacat k ce a inceput Dictatorul cu tiganii, nu a si terminatsad

| Prinnnntesuika a răspuns:

Nu Toti Sant la fel!

| Dumitru_Daniel_1982 a răspuns:

Merci Alinuta❤

| Shantia a răspuns:

Hello. Eu am o alta intrebare. De ce ne urasc tiganii pe noi, romanii? Noi nu ne punem niciodata intrebarea asta pentru ca nu putem privii si din punctul celorlalti de vedere si credem ca suntem mai importanti. Tiganii sunt "paraziti" asa cum ziceti voi pentru ca noi suntem altfel ca ei si nu ne respecta. Nu au o problema cu societatea in general, dar au o problema cu societatea noastra. Nu le pasa daca ii uram pentru ca si ei ne urasc pe noi. Categoric o sa ne minta, o sa se milogeasca, o sa ne fure, agreseze pentru ca noi suntem "ceilalti". Femeile noastre nu sunt demne pentru ca nu se marita virgine si se culca cu mai multi barbati de-a lungul vietii - asta o stiu de la o tiganca. Daca mai stiti si alte exemple si preconceptii va rog sa mi le spuneti (ale tiganilor fata de romani)

| ciuby33 a răspuns:

Buna, eu sunt tigan, si sunt mandru de lucrul asta. Am ramas uimit de ce comentarii am putut sa vad la adresa tiganilor pe aceasta pagina. Nu vreau sa va spun decat cateva lucruri, incep cu acele persoane frustrate datorita rasei, acele persoane din puctul meu de vedere au trait adevarate traume in copilarie, nu au mers unde trebuia, adica la psiholog, pentru ca, poate nu si-au permis. Stiu, am fost putin cam dur, asta pentru ca nu poti sa fi altfel cand vezi asemenea comentarii. Acesta este motivul pentru care nu o sa va castigati niciodata respectul din partea tiganilor. Nu spun ca toti tiganii sunt buni, pentru ca nu este asa, cum nu sunt nici romanii. V-as ruga sa faceti o statistica a evenimentelor neplacute petrecute atat in tara cat si in strainatate si o sa constatati cu stupoare ca 90 % din probleme sunt cauzate de romani si nu de tigani. Persoanelor care le-ar placea sa existe un Auschvitz pentru tigani, le-as pune o intrebare simpla si anume: Cine sunteti voi sa judecati despre cine sa traiasca si cine nu? As mai vrea sa va pun o intrebare simpla. Ce s-ar fi intamplat sa va nasteti voi tigani si noi romani. Ar trebui sa va ganditi de 10 ori inainte de a vorbii despre ceva, cineva, etc. Pentru ca nu o faceti bine. Eu dupa cum am mai spus la inceput, sunt tigan, am 32 de ani, 25 de ani de scoala, am un serviciu stabil, 99 % din subordonatii mei sunt romani si eu ii respect si ii tratez ca pe niste oameni si nu din punct de vedere al etniei. Un lucru pe care ar trebui sa-l faceti si voi oameni buni. Nu conteaza ce etnie ai, conteaza sa fi om si aici ma refer strict la caracterul fiecaruia. Vrei sa fi respectat? Castiga respectul, nu-l impune. Respect pentru cei care trateaza tiganii pentru caracterul lor si nu pentru etnie!

| PedroXYZ a răspuns (pentru ciuby33):

Măi borâtur@, de unde ți-a venit ideea creață că românilor le pasă de ce credeți voi sau, și mai și, că vă vor "respectul". Ce respect să dați voi, scursur! lor? Auzi, 90% din români fac crimele din afară. Cât tupeu de jigodie borât@. Nu, aceia sunteți voi, cei care vă dați "români" pe afară, deși sunteți țigani 100%. Nu vrem niciun "respect" de la voi, ci să vă cărați înapoi de unde ați venit - în India. Și să încetați să mai ocupați ilegal această țară.