| anonim_4396 a întrebat:

Acum 18 zile am avut contact sexual neprotejat cu iubitu meu. Era in acea perioada de fertilitate. Stiu ca difera de la femeie la femeie fiind vorba de simptome. Dar pot aparea dupa 2 sapatamani?
Crampe,o secretie,dureri de sani(am o sensibilitate usor insuprtabila a sfarcurilor), urinari prea dese, 2 zile nu am avut scaun(asta inseamna constipatie?), au aparut poftele.
Teoretic maine(7.11) ar trebui sa imi vina menstruatia.pot face un test azi? (Este unu ultra-sensibil si scrie ca se poate face inainte cu 5 zile de intarzierea ciclului menstrual)
Nu as vrea sa fiu dezamagita daca ar iesi negativ sad

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Mai ai rabdare cateva zile, fa aruncii banii pe un test facut incorect, care va arata negativ, chiar daca etsi insarcinata, pentru ca va fi facut cu mult timp inainte de perioada corecta de 21 de zile!

Cand ai ciclul regulat, poti sa faci testul de sarcina la 7-10 zile dupa intarziere!

| corbulalbrosu a răspuns:

In afara faptului ca producatorul i-a atribuit acelui tester calificativul conform caruia ar fi ''ultrasensibil'', a specificat si faptul ca rezultatul obtinut va avea totusi doar o precizie maxim ''garantata'' de circa 60-70% ''? Starile resimtite pe care le-ai precizat si descris, de obicei reprezinta in aproape toate cazurile simptome premenstruale si din acest motiv este indicat sa astepti data calculata lacare ar urma sa inceapa menstruatia si numai daca nu va porni si va ''intarzia''sa apara in urmatoarele 7 zile, doar in acel moment sa faci testul de sarcina. Doar acel test va avea rezultatulcare sa poata fi considerat valid/viabil si 100% corect. Putintica rabdare. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Pentru a nu stiu cata oara: NU! Nu pot aparea niciodata, la nici o femeie, in nici o circumstanta simptome dupa mai putin de 4-5 saptamani (si asta am pus-o ca fiind caz fericit, pentru ca de cele mai multe ori apar pe la sapt 6-7 )