| anonim_4396 a întrebat:

Am mai pus o intrebare de genu dar inca nu sunt lamurita..am mai citit si pe net.dar mai mult m-ar ajuta sfaptu unei mamici.
Astazi sau facut 2 sapt de la contact sexual neprotejat. Se pot simti unele simptome in 2 sapt? A incet prin o sensibilitate putin insuportabila a sfarcurile, balonari. se 2 zile am si urineri mai dese, scaun un pic diareicee (nu stiu daca ma exprim corect) oboseli (pana acum 2 zile adormeam dupa ora 2, 3. de 2 zile la 12 somn), uneori crampe. o secrete mai groasa(eventual am zis ca am racit), pot sa spun ca am si pofte in special de muraturi..si azi a inceput sa am si greata.
Problema mea este ca stiu ca testul de sarcina se face la intarzierea menstruatie (care trebuie sa imi vina pe 7) altcineva mi-a spus ca il pot face la 14 zile de la contact (specific eram in perioada fertilitati)
As putea face un test de sarcina acum sau sa mai am putina rabdare?

Pentru a nu deschide alte subiecte. Ne dorim un copil..doar ca sunt putin agitata deoarece am avut o perioada grea in care am slabit foarte mult. (am facut sport de performanta) vreau sa ma reapuc de sala. si pentru asta trebuie sa iau niste suplimnte (gainer, omega.) si nu vreau sa fac vreo prostie.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU, NU, NU. In primele 2 saptamani de sarcina NU apar si/sau produc simptome de sarcina dintr-un motiv extrem de simplu si anume datotita faptului ca procesul de implantare a OVULULUI FECUNDAT se produce de regula dupa trecerea a 8-10 zile de la data fecundarii ovulului, proces ce se poate produce uneori chiar si dupa 3-4 zile de la data intretinerii sexului. Din acest motiv, in consecinta rezulta ca se poate ca in a 14 zi de abia sa se produca NIDATIA, deci sa NU se produca/existe absolut nici-o influentare a starii organismului femeii. In cazul in care esti foarte nerabdatoare de a afla daca esti sau nu insarcinata, poti afla cu o precizie de peste 98% daca exista sau nu hormonul de sarcina hCG IN SANGE (adica locul in care/unde apare prima data), poti merge la un laborator de analize medicale pentru a ti se face un test beta-hCG pe baza unei analize de sange, testul care are rezultatul precis in proportie de peste 98% practic dupa a 11/12-a zi de la fecundarea ovulului. Rezultatul testului pe baza urinei efectuat in acest moment are o precizie de circa 50-60%, sau sa fie fals NEGATIVA...deocamdata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca va doriti un copil, sa dea Bunul Dumnezeu sa vi se indeplineasca dorinta si sa aveti parte de un bebe sanatos si voinic. Testul de sarcina se face de obicei la 21 de zile de la ultimul act sexual. Deci mai asteapta.

| sofisis a răspuns:

Abia dupa 5-6 saptamani incolo apar simptomele. Poti face un test. Cel mai bun si cel mai sigur este cel de sange. Ala iti spune clar exact daca esti sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Asta e si problema..ca am inteles ca apar si dupa 2 sapt.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Si simptomele astea de ce le am? Adica totusi sunt mai multe. si agneea care mie imi iese un punct 2 ..in primele 2 zile de menstruatie..acum fruntea plina. stiu ca depinde si de organizm..ca se poate sa ai mai devreme sau chiar deloc.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Acneea si sarcina nu au absolut nici o treaba una cu alta.
Hai pe rand :
"sensibilitate putin insuportabila a sfarcurilor" - poate sa fie inchipuita sau poate se apropie o menstruatie
" balonari" - astea tin de ce ai mancat. In sarcina nu te simti balonata ca nu ai de ce. Daca totusi in sarcina te simti balonata, tine tot de ce ai mancat.
"se 2 zile am si urineri mai dese"- asta poate tine de o raceala sau de la faptul ca ti-e frig. Si eu de la frig merg mai des la toaleta.
"scaun un pic diareicee (nu stiu daca ma exprim corect)"- astea nu au legatura cu o posibila sarcina. Sarcina NU da diaree. Din contra, in sarcina esti foarte constipata.Deci tine tot de ce ai mancat.
oboseli (pana acum 2 zile adormeam dupa ora 2, 3. de 2 zile la 12 somn)"" - Corpul uman mai oboseste si el... In plus, starile de somnolenta in sarcina, in general, apar abia dupa primul trimestru.
"uneori crampe - astea pot fi tot de la o apropiere a menstrei. Dar intr-adevar pot fi uneori, daac se manifesta ca si stare de discomfort, semnale de implantare a unei sarcini. Dar daca sunt crampe in toata regula, nu.
""o secrete mai groasa(eventual am zis ca am racit) - ori e vorba tot de o inchipuire a ta ca ai inceput sa acorzi atentie mai multa la tot felul de detalii, ori se apropie menstra, ori ai candida sau ceva. Eu nu tin minte sa mi se fi schimbat secretia decat prin luna a 6 - 7 a de sarcina.
pot sa spun ca am si pofte in special de muraturi"" - asta cu poftele in 98% din cazuri e un mit. Nu este adevarata pofta de muraturi si chiar daca o gravida pofteste muraturi, e un caz izolat si deci nu are nici o treaba sa fie incadrata in "simptome de sarcina". Eu n-am avut nici o treaba cu muraturile si nici nu stiu vreo prietena sau colega care sa pofteasca muraturi in sarcina.
azi a inceput sa am si greata"" - iar, ori e stare indusa, ori e ceva ce ai mancat.
Sincer, eu tind sa cred ca ai ceva la stomac. Multe din simptomele expuse de tine au legatura fie cu o enterocolita, fie cu faptul ca ti-a picat greu ceva.
Repet, in 2 saptamani nu ai ce simptome sa ai. Mai ales asa buluc de simptome. Chiar daca esti, nimic din ceea ce ai enumerat nu este un indicator al acestui faPT. Sunt pure coincidente. Abia peste vreo 2-3 saptamani pot aparea ceva semnale.