| AlexXxDDD99 a întrebat:

acum 5 zile am avut un contact sexual neprotejat cu iubita mea, cateva penetrari iar erectia nu era completa, tin sa mentionez ca era in prima zi fertila, exista sansa la o sarcina?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si menstruatia se produce mereu la data calculata si se porneste mereu fara sa apara abateri in +/- mai mari de 1 zi, doar in acest caz se poate stabili precis data ovulatiei si cele (4)5 zile ale perioadei fertile. In cazul in care sexul a fost intretinut in mod sigur in prima zi a perioadei fertile adica cu 4-5 zile inainte de momentul producerii ovulului si nu ai ejaculat sperma in vagin, atunci probabilitateade a se putea forma o sarcina teoretic se poate exclude aproape in totalitate fiindca formarea unei sarcini in ceste conditii in procente, poate fi de cel mult 5-8%. Totusi pe viitor ar fi bine si chiar indicat sa procedati intr-un mod mult mai responsabil fiindca o sarcina poate provoca niste "dureri de cap" extraordinar de neplacute. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Evident că da!

| Li200La a răspuns:

Bai tu n ai auzit de pastila de a doua zi? De anticoncepționale? Evident ca poate. Oricând poate nu numai dacă e în ziua fertila. Din contra ca atunci șansele sunt mai mari. I ai un test de sarcina, mai multe ca sa fiți siguri. Și data viitoare ia masuri.

| Anonim5647 a răspuns:

Daca nu ti-ai dat drumul in ea,slabe sanse,dar cine stie, verifica simptomele, sanii tari, dureri de cap, intarzierea ciclului