| cretzolino a întrebat:

am 17 ani si as vrea sa stiu daca fac sex neportejat si nu ejaculez in fata ramane gravida? Si in tinpul actului sexual la baieti iese un lichid transparent din canalul eretral. este risc sa o lasi insarcinata cu acel lichid?

Răspuns Câştigător
| AditzaAditsssa a răspuns:

Buna! Din cate stiu eu,lichidul preejaculator contine spermatozoizi, intr-o cantitate mai mica decat sperma, dar sansele de a ramane insarcinata cu acesta, depind de cateva conditii, cum ar fi:
O ejaculare in urma cu maxim 2 zile inainte de actul respectiv.In urma acesteia pe canal pot ramane spermatozoizi care, odata cu scurgerea lichidului preejaculator, pot ajunge in vagin.
Urinarea deasa, poate duce la spalarea canalului daca a existat o ejaculare.
In cazul in care nu exista o ejaculare inainte cu maxim 2 zile, spermatozoizii nu sunt viabili.
Controlarea lichidului seminal(exista baieti care simt si pot controla asta)
Sexul oral de dinainte(stergerea picaturii "placerii")
Asta este ceea ce stiu eu, din ce am citit pe internet!

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Teoretic sansele sunt minime ca ea sa ramana gravida

| denylov3 a răspuns:

Nu. Nu poti lasa o fata insarcinata doar daca ejaculez in ea acel lichid nu are acest rol

| unknownn a răspuns:

Pai daca scrii "tinpul" in loc de "timpul"...ce sex sa faci tu ba baiatule?! straight face
Pune mana pe Abecedar si lasa sex-u ca nu-i de tine. Mai asteapta vreo 10 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poate ramane insarcinata, dar sansele sunt extrem de mici.

| Vix999 a răspuns:

DA! Acel lichid contine si el spermatozoizi.
Deci da, exista risc sa ramana si daca nu ejaculezi in ea.
De ce v-o place voua sa riscati nu pot sa-mi dau seama. Dar ma rog, viata voastra, alegerile voastre, viitorii vostri copii...

| Love4Music a răspuns:

Poate ramane, asa ca mai bine face-ti protejat.

| Valutzzzu a răspuns:

De ce nu va protejati?

| autoside a răspuns:

Tot raspunsurile pe care le cauti le gasesti pe www.sfaturi-mamici.ro, este un site bazat pe sfaturi pentru viitoare mamici si mamici.Sucess

| zgary4all a răspuns:

Da exista posibilitatea ca respectiva sa ramana insarcinata depinde in ce perioada a ciclului menstrual se afla.