| TimTim a întrebat:

Am o intrebare! Cand ma masturbez, inainte de ejacularea spermei am observat ca mai ejaculej ceva inainte(ceva apos) iar la 3-4 secunde ejaculez ce trebuie... E ceva involuntar si nu il pot opri! Ce este acel lichid? Asta se poate intampla si in timplul actului sexual, nu? Exista riscul ca prin acel "lichid" sa poata ramana insarcinata o fata? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| pepe a răspuns:

Este un lichid preejaculator care poate contine spematozoizi.
Lichidul lubrifiaza traseul uretrei inaintea ejacularii si neutralizeaza aciditatea din uretra masculina si pe cea din vagin. Aceasta aciditate ofera un mediu in care spermatozoizii nu pot trai. Lichidul prespermatic participa la protectia spermatozoizilor.

| TimTim explică (pentru pepe):

Dar exista un risc mai mic prin care o fata poate ramane gravida de la acel lichid?

| TimTim explică (pentru TimTim):

Si acea"preejaculare" nu se intampla mereu, am observat ca doar atunci cand sunt foarte excitat!

| TimTim explică (pentru pepe):

Dar acea"preejeaculare"nu se intampla de fiecare data cand ejaculez sperma, am obs ca doar atunci cand sunt foarte excitatat! Sau se intampla mereu fara ca eu sa imi dau seama?happy

| pepe a răspuns (pentru TimTim):

Exista un risc, mic, dar cu sanse mari de sarcina

| pepe a răspuns (pentru TimTim):

Tot timpul se intampla, poate nu ai observat.

6 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Lichidul preejaculator contine putini spermatozoizi si exista o mica sansa de a ramane fata insarcinata.