| IoanaElena94 a întrebat:

Am 18 ani si sunt intr-o relatie de 1 an si jumatate cu un baiat mai mare decat mine cu doi ani. In ultima vreme din cauza scolii nu ne-am mai putut vedea in timpul spatamanii, iar eu sunt nevoita sa plec in aproape fiecare week-end impreuna cu parintii mei in afara orasului. Am decis week-endul asta se le spun alor mei ca am niste treaba legata de scoala ca sa pot sa ma vad cu prietenul meu.
Aseara a venit prietenul meu la mine si am dormit impreuna( tin sa precizez ca doar am dormit, nu am facut sex). Iar acum ma simt foarte vinovata fata de parinti, pentru ca mama mi-a spus sa nu-l chem la mine, chiar daca il cunosc foarte bine si sunt de acord cu relatia noastra.
Voiam sa va cer parerea. Ar trebui sa ma simt vinovata? Ce sa fac sa nu mai ma simt asa?
Si inca o problema. Si din cauza fricii mele de parinti, intr-un an jumate de cand sunt cu prietenul meu nu am facut niciodata dragoste, dar as vrea sa se intample. Eu consider ca nu sunt prea mica( avand in vedere ca in ziua de azi rar mai gasesti fata virgina la mai mult de 18 ani. Voi ce parere aveti?
P.S.: nici virgina pana la casatorie nu vreau sa raman, asa ca daca aveti raspunsuri de genul acesta mai bine nu va obositi sa imi raspundeti.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Buna, la varsta de 18 ani esti in stare sa iei anumite decizii pentru tine insuti. Daca nu-l poti aduce in casa, tu poti sa mergi la el, sau la un hotel(daca doresti altceva).
Daca tu crezi ca este persoana care merita acest dar unic si te simti pregatita este totul ok.Ai 18 ani, este decizia ta.

| MishikiCrisy a răspuns:

Aici n e nevoie sa stie parintii tai ca vrei sa faci dragoste cu el sau ca o vei face. Eu le-as spune dupa ceva, ceva timp (adica ca sa nu raman pe cap cu asta).
Si legat de aia nu cred ca ar trebui sa te simti vinovata. Cum am spus, ii poti spune mai tarziu...

| rikkimady16 a răspuns:

Si eu am avut o problema dinasta de vinovatie. o sa treaca pe parcurs. primele zile dupa ce am fost cu prietenul meu acasa fara stirea parintilor nici nu puteam sa ma uit la ei cand vorbeam cu ei, ma simteam ciudat, dar stai linistita ca o sa iti treaca. eu cred ca nu ar trebui sa te simti vinovata avand in vedere ca ai o relatie cu el de un an, era si timpul sa dormiti impreauna, zic. daca nu ati facut nimic mi se pare absolut normal. si in privinta virginitatii, fiecare fata stie cand este pregatita sa faca pasul asta. daca tu te simti prea mica, atunci nu o fa si daca te simti atat de matura si stapana pe situatie atunci de ce nu? nu cred ca vreaun parinte ar fi de acord ca fiica lui sa se culce cu un baiat inainte de casatorie. Lor nu trebuie sa le spui asta. poti sa ii spui unei prietene apropiate, de preferabil care si-a inceput viata sexuala pentru a te sfatui daca intampini probleme. mie mi se pare demn de apreciat faptul ca inca esti virgina si atunci inseamna ca si el te iubeste mult daca asteapta si nu face presiuni. tu stii cel mai bine ce sa faci si cand sa faci, eu nu pot decat sa iti spun parerea mea. Bafta! :*

| amalia025 a răspuns:

E admirabil ca la varsta asta mai esti virgina in comparatie de alte specimene de fete care nu mai sunt virgine de la 14 ani. Dar esti majora, si nu ar trebui sa te simti airea pana la urma nu ati facut nimic in aceea noapte. Ar trebui sa nu iti mai fie frica de parinti tai, iar cand te vei simti pregatita sa faci dragoste cu prietenul tau atunci se va intampla. Multa bafta!