| DianaDia2000 a întrebat:

Buna. Sper sa ma ajute cineva cu o parere. Ma simt foarte vinovata.
Părinții mei sunt foarte stricți, mai ales mama, și nu am avut voie sa am un iubit pana la 18 ani, când o sa termin cu liceul, pe motiv ca nu o sa ma mai concentrez pe învățat și o sa fiu zapacita. Am cunoscut un baiat, am început sa vorbim, ne placeam foarte mult, lui ii plăcea mentalitatea mea și felul meu de a fi ca fata, își dorea ceva serios cu mine și era fericit ca a găsit o așa fata. Eu i-am spus tot, i-am explicat ca ai mei nu ar accepta in nici un caz o relație, însă am continuat, pana am început sa ne vedem prima data, apoi eu de fiecare data când voiam sa il văd trebuia sa îmi mint părinții cu ceva, mai aveam și foarte mult de învățat, motiv pentru care ne vedeam foarte rar. Lui nu ii plăcea ca nu le spun alor mei de el și ca nu fac ceva sa ne vedem mai des in condițiile in care aveam abia 1 luna și ceva, eram la început. A decis sa se despartă de mine, după care m-a căutat peste vreo 2 săptămâni, timp in care el a căutat alta fata pe care o plăcea mult și și-ar fi dorit o relație cu ea, dar fata l-a refuzat, eu aflând asta chiar de la prietenul lui cel mai bun abia la câteva zile dupa ce deja ma impacasem cu el, apoi am vorbit și cu fata respectiva și mi-a arătat mesajele. Am plâns, ma tot gândeam ce ar fi făcut dacă nu il refuza fata, dacă se mai întorcea la mine. Am continuat, am început sa ne vedem mult mai des decât înainte, dar lui nu ii convenea faptul ca nu il aduc acasă, ca nu le spun alor mei de el, in condițiile in care aveam abia 2 luni, el deja vorbise cu maică-sa despre mine, urma sa ma prezinte, iar eu încă ma vedeam cu el pe ascuns de părinți. I-am zis ca dacă le-as spune alor mei, nu as face decât sa ne fac rau, pentru ca asta ar însemna sa nu mai ma lase sa ies deloc și probabil sa îmi ia și telefonul, nu era mulțumit însă am continuat așa și i-am spus sa aiba răbdare. A venit și momentul in care am făcut-o cu el la 6 luni de relatie (a fost prima data pentru mine) credeam ca o sa se schimbe relația noastră și ca o sa ma aprecieze mult, însă dupa cateva săptămâni iar s-a despărțit de mine pe motiv ca nici acum nu le spun alor mei de el, mie îmi era pur si simplu frica sa le spun și a căutat aceeași fata, ea refuzând-l din nou. Eu văzând toate astea am decis ca nu mai are rost și ca o place pe fata aia probabil mai mult decât pe mine. Ne-am împăcat din nou, timpul a trecut și acum avem 1 an și 8 luni, dar absolut TOATĂ relația noastră a fost așa; el se desparte de mine când are chef iar apoi eu ma rog de el sa ne impacam, plus ca a mai făcut multe alte lucruri urate in timp ce era cu mine și eram bine, dupa ce se culca cu mine începea sa caute fete și sa le dea mesaje, am trecut cu vederea toate astea, am terminat și liceul, am luat bac-ul acum și părintii mei încă nu știu de el. Voi ce spuneti sunt eu vinovata și a făcut el așa din cauza mea? Merita sa il prezint părinților?

3 răspunsuri:
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Deci, big grin îți voi răspunde strict psihologic; happy Ești o fată foarte hipersensibilă, hiperemotivă sad Din păcate, el nu cred că te-a iubit niciodată. Doar și-a bătut joc de tine și te-a fraierit. El nu caută iubire, ci doar relații intime și plăceriwinking Treaba cu părinții, este doar un pretext de care se folosește pentru a te amenința și a-ți face rău, dacă te iubea la fel de mult ca pe fata aia, se complăcea în situația de a rămâne secretă relația pana la 18 ani.winking Adevărul doare, treci peste. Știu, doare, ești geloasă și nu poți face nimic, decât să plângi, dar no, cu timpul vei găsi pe cineva care te merită. Succes și sănătate! big grin

| Smolbean a răspuns:

Salut! Ca de la fata fata, care a trecut prin ceva asemănător, îți spun și te încurajez sa te desparti de el. Gândește te rog cu mintea, nu cu inima. El se desparte când ceva nu i convine. Mai încolo, în viitor ce o sa faca? Genu asta de băieți nu se schimba. Te sfătuiesc sa nu îți faci prieten pe timpul scolii, deoarece nu o sa te poți concentra în doua părți, nu o sa îți iasă lucrurile bine. Te rog, crede ma, ca și eu am trecut pe aici. Cred ca băiatul asta se folosește de tine, și dacă te ar plăcea cu adevărat, ar aștepta și ți ar înțelege situația, nu ar cauta liniștire fizica la altele. Despărțirea, apoi împăcarea, apoi iarăși despărțirea, nu duc nicăieri, va învârtiți într-un cerc. Nu își are rostul. Tu te consumi și te tot gândești, și el poate acum e cu alta.
Te rog, gândește te bine, cu mintea, nu cu inima, și vezi ce e de făcut.