| Armyanka a întrebat:

Buna. Am simptome premenstruale, coșuri și dureri de sâni de o săptămâna și azi e fix o luna de la ultima menstruație și încă nu mi-a venit ciclu, de obicei nu întârzie. Contact sexual am avut și protejat și neprotejat dar nu a ejaculat in mine. Tin sa menționez ca iau și antibiotice de vreo patru zile deoarece am făcut cistita. Sa fie întârzierea și din cauza cistitei sau?

13 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Se mai întâmpla, sunt n motive pentru care întârzie menstruatia, poate și de la oboseala, alimentație, stres etc. Poți mai aștepta puțin și dacă tot nu vine, du-te la ginecolog. Dar ca măsura de preventie, protejează-te mereu, mai ales dacă ai partner constant este și mai usor. Poți întreba ginecologul și sa alegi metoda cea mai buna pentru tine, recomand steriletul, nu mai stai cu griji.
Better safe than sorry.

| Armyanka explică:

Mi-a venit, m-am panicat eu aiurea laughing

| MihaelaDart a răspuns (pentru Armyanka):

Luând tratament pentru o problema de sănătate, de multe ori se întâmplă ca și menstruația sa fie dereglată. Asta ca o data viitoare să știi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, este din cauza infectiei din corp cistitei, de aceea este dereglat ciclul, si din cauza antibioticului pe care il i ei, sanatate multă, ce varsta ai?

| Armyanka explică (pentru CristiDinBucuresti):

E in regula. Mi-a venit la timp. M-am panicat eu degeaba laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Armyanka):

Super, sanatate multă.

| Violleta2022 a răspuns:

Cistita, raceala, gripa, covidul, sau orice alta infectie nu intarzie ciclul menstrual.
Cicul menstrual poate intarzia din cauza dereglarilor hormonale, sau a unei posibile sarcini, asta in situatia in care este vorba de ciclul de tip regulat.

la ciclul de tip neregulat, nu se poate vorbi de "intarzieri", fiindca este practic imposibil sa se poata estima ovulatia, perioada fertila sau urmatorul ciclu menstrual. Aplicatiile in acest caz sunt inutile.

| Armyanka explică (pentru Violleta2022):

Chiar nu știu ce sa fac, mereu îmi venea la timp sau ai devreme cu 2 / 3 zile. In schim am simptomele pe care le am de obicei înainte sa îmi vina. am cosuri(fix in zonele in care îmi apar de obicei când trebuie sa îmi vina) și sânii ma dor…

| Violleta2022 a răspuns (pentru Armyanka):

Cosurile sunt semn de igiena precara, nu de venit menstruatie.
Sanii dor cand apar modificari hormonale in corp, putand sa doara si premenstrual, dar si cand esti insarcianta.

| Armyanka explică (pentru Violleta2022):

Nu poti fi vorba de igiena fiindcă am grija de tenul meu, de obicei îmi apar coșuri doar când trebuie sa îmi vina ciclul…in orice caz, ma cam sperie întârzierea, desi e fix o luna, simt ca azi nu o sa-mi vina și o sa întârzie ceva…

| Violleta2022 a răspuns (pentru Armyanka):

Cosurile apar de la porii infundati de transpiratie, impuritati si mizerie, care ii inabusa si asa apar micile infectii ale pielii, care se numesc cosuri sau acnee.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

Orice test facut inainte de 21 de zile, va fi eronat si inutil, fiind facut prea devreme ca hormonul Hcg sa fie prezent in urina.

| Teo29 a răspuns:

Daca ai facut-o si neprotejat, este risc de sarcina. Mai multa atentie pe viitor!