| mariatraianalexandra a întrebat:

Buna TPU! (este ff mult de citit) eu și iubitul meu am întreținut relații sexuale ultima data la inceput de august. A inceput sa imi intarzie menstruatia(am facut doar protejat)mi-au curs cateva pete maro dar atat, menstruatia inca intarzia(ps:am 16 ani) am decis sa fac un test, o iesit negativ, am mers la ginecolog la fel, nu o gasit nimic, doar un chist pe un ovar.Peste o sapt sau doua mi-a venit menstruatia normal, iar acum iar imi intarzie(oricum de obicei imi intarzie, mi-a intarziat si 2 luni fara sa am contact sexual), iar acum iar imi intarzie si ma dor sanii, ma dor si ovarele si putin burta. Sunt eu paranoia? Sau sa fie o posibila sarcina?(tin sa spun ca sunt si racita acum).
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Da, esti paranoia. Sex protejat, teste negative, menstruatie neregulata, nu esti insarcinata, iti faci prea multe griji

| mariatraianalexandra explică (pentru Miruna333):

Ai dreptate multumesc frumos!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La tine nu-i vorba de nici o intarziere, fiindca tu ai ciclul de tip NEREGULAT care vine cand vrea el.
Daca ai fost la ginecolog, de ce nu l-ai interbat asta?

Pe lumea asta sunt 2 tipuri de cicluri menstruale: cel regulat, care vine FIX la acelasi numar de zile, luna de luna si ciclu de tip NEREGULAT, care vine cand vrea el, asa cum esti tu.
Va trebuii sa intelegi ca tu ai acest tip de ciclu, unde nu se poate vorbi de iantarzierii, deoarece caracteristica lui este sa vina neregulat, cand decid hormonii tai.

Pe viitor, trebuie sa stii ca nu vei putea tine nici o aplicatie sau calculator de cicclu fiindca este imposibil sa functioneze la femeile cu ciclu neregulat.
Ca atare, toate partidelede sex trebuiesc sa fie facute cu protectie, preferabil prezervativ fiindca nu are efecte secundare, mai ales ca tu ai deja chist ovarian si nu poti luat anticonceptionale, fiindca creste chistul.
Sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e mult de citit.Menstruatia poate intarzia din multe alte cauze, nu doar sarcina.

De citit: https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

https://www.medic.chat/......tui-lucru/

| dullcat a răspuns:

Https://www.reginamaria.ro/......le-cunosti

Ciclul ar trebui sa devina regulat dupa vreo 2-3 ani din momentul in care si-a facut prezenta prima menstruatie.Iti recomand sa urmaresti si : https://www.youtube.com/playlist?list=PLejwvuY0eTV2xSIxk5pPfskU9oXoN5BDh

| Sofer a răspuns:

Daca te-ai protejat nu e nicio sarcina.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca te ai protejat, nu
Dar dacă nu, tot ce e posibil, însă dat fiind faptul că ești răcită, nu știu ce să zic
Cred că ar mai fi nevoie de un consult făcut de ginecolog

| VoidEternal a răspuns:

Daca un ginecolog si testul ti-au zis ca nu esti insarcinata... Or sa te convinga niste straini de pe TPU?

Daca da, atunci e o problema la tine. Calitate, nu cantitate.

Daca 30 de cretini de pe TPU iti zic ca esti insarcinata si un medic ti-a zis ca nu esti, tu ii crezi pe aia de pe net, sau pe ala care a facut 10 ani de facultate?

| VoidEternal a răspuns:

PS: daca 10 randuri constituie pentru tine "ff mult de citit" nici nu ma mir ca esti confuza in legatura cu chestii de baza.

| robertcrs1 a răspuns:

Buna seara, ar trebui sa te duci urgent la un ginecolog din nou pentru o sedinta, de multe ori in timpul actului sexual se pot provoca acidente, precum plesnirea prezervativului, sau se poate ejacula prematur din partea baiatului, sunt mii si mii de cazuri, te sfatuiesc sa te duci cat mai urgent!