| Corinna627373 a întrebat:

am o intrebare acum o luna am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu (protejat) menstruatia mi-a intarziat luna aceea cu aprox. 5 zile. Dar dupa a venit si totul a fost ca de obicei. Luna aceasta nu mi-a venit deloc si acum suntem deja la inceputul luni Decembrie. Am facut un test de sarcina a iesit negativ (cei drept l am facut dupa amiaza nu dimineata) am dureri de burta de cateva zile dar dureaza 2 min si dupa dispar. Nu stiu daca e importat dar am dureri foarte mari mai persistente in partea stanga a abdomenului. Intrebarea ar fi daca ar trebui sa mai fac un test de sarcina dimineata inainte sa ma duc la ginecolog? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de un ciclu menstrual NEREGULAT, care se caracterizeaza prin imprevizibilitatea producerii menstruatiei. Momentul producerii menstruatiei nu poate fi determinat fiindca intregul ciclu menstrual se comporta/este de fapt imprevizibil. Deoarece sexul amintit a fost protejat si ulterior s-a produs menstruatia la termen si nu cu intarziere fiindca in cazul ciclului neregulat nu se poate folosi termenul de intarziere, rezulta foarte clar ca este IMPOSIBIL sa poata exista o sarcina intr-o asemenea situatie. Rezultatul testului efectuat se poate considera ca fiind corect si valabil indiferent in ce moment al zilei a fost efectuat, deoarece a fost facut dupa trecerea a minim 21 de zile de la menstruatia anterioara. Durerile pot reprezenta probabile simptome premenstruale, dar se pot datora si unor afectiuni ale uterului sau ovarelor si in consecinta consultatia ginecologica ar fi foarte binevenita. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| LexiEla a răspuns:

Frate, daca ti.a venit menstruatia atunci nu ai de ce sa.ti faci griji.

| Corinna627373 explică (pentru LexiEla):

Frate, acum 2 luni mi-a venit ultima menstruatie happy. Deci am de ce sa imi fac griji

| LexiEla a răspuns (pentru Corinna627373):

Poate ai menstruatia neregulata. Raspunsu.l caruia i ai dat funda cred ca te.a lamurit deja, am zis sa nu detaliez. E normal sa mergi la medic din moment ce e ceva in neregula

| anonim0just0for0me a răspuns:

Bai, nu ma pricep eu cine stie ce. Dar e ok, pentru orice eventualitate sa-l faci. Eu iti tin pumnii! Bafta!winking