| Diuțaella a întrebat:

Am luat pastila escapelle la 24 de ore de la întreținerea actului sexual. Vreau sa precizez ca actul a avut loc in ultima zi de menstruație. După ce am luat pastila a doua zi am avut sângerări, iar după câteva zile mi-a venit din nou menstruația. Sunt sprinta si nu înțeleg de ce s-a întâmplat așa. Pot rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca te-ai comportat absolut IRESPONSABIL fiindca ti-ai administrat acea pastila complet INUTIL, fara rost deoarece in acel moment se poate considera ca fiind aproape IMPOSIBILA formarii unei sarcini, aceasta fiind de maxim 3-5% in cazul in care ejacularea spermei a fost in vagin si de maxim 1-2% daca nu a ajuns sperma in vagin. Sangerarea de obicei destul de slaba, aparuta dupa circa 4-5 zile este o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici din pastila deci acea sangerare NU reprezinta menstruatia normala. Aceasta se va produce la data la care trebuie sa se produca in mod normal. Nu ai fost nicio clipa in situatia de a ramane insarcinata, deci posibilitatea formarii unei sarcini NU EXISTA, insa in urma acestei prostii poti fi sigura ca in urmatoarele multe luni (posibil si 6-9 luni) din cauza dereglarilor hormonale sa ai parte de menstruatii si sangerari complet anormale. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc in ultima zi de menstruatie, nu poti fi gravida.

| Lola05 a răspuns:

NICIODATĂ să nu mai iei medicamente de genul acesta fără să consulți un ginecolog mai întâi. Corbulalbrosu are 100% dreptate. Fii mai atentă pe viitor, nu-ți distruge aiurea echilibrul hormonal sad

| GAMER11 a răspuns:

Nu,dar proasta ramai...

| Diuțaella explică:

Gamer 11 nu înțeleg de ce trebuie sa jignești. Te crezi mai deștept, felicitări!