| Anonimă1231 a întrebat:

Bună, acum aproape o lună am avut un contact sexual neprotejat. Menstruatia mi-a venit pe data de 12 martie și m-a tinut până în 16 martie. Actul sexual a avut loc in 19 martie de dimineață si urmatoarea zi am luat pastila Escapelle ( farmacia era închisă așa că nu am putut sa fac rost mai repede ). Nu a ejaculat în mine, doar ca nu sunt sigură dacă acel lichid preejaculator nu te poate lăsa gravidă. Tin sa mentionez că actul nu a durat mai mult de 3 minute.
Am citit peste tot ca după luarea acestei pastile si după ce apare acea menstruatie falsă, ciclul vine cam intr-o lună de la acea menstra falsă. Nu am avut niciun simptom de sarcina, decât de la pastile si din cauza că nu am un program de mâncat organizat, uneori iau doar o masă pe zi. Am observat ca de cateva zile am niste scurgeri albe, cu un miros nu prea deranjant si cu o consistență cat de cât normală.
Pot rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Ai luat pilula de a doua zi degeaba deoarece erai in perioada de fertilitate minima la doar 3 zile dupa terminarea menstrei si nu ai fi ramas gravida nici macar daca ar fi ejaculat in interior. Daramite ca a terminat afara. Efectele pilulei de urgenta se resimt mult timp dupa administrare si iti da ciclul menstrual peste cap asadar nu se recomanda administrarea ei mai mult de o data maxim de 2 ori pe an. Si in conditii in care exista un risc mare sa ramai insarcinata. Foloseste o masura de contraceptie permanenta daca nu stii sa calculezi zilele ciclului menstrual ca sa nu mai fii nevoita sa recurgi la astfel de masuri disperate si extrem de nocive pentru organism. Si sigur nu esti gravida in conditiile astea. Scurgerile vaginale fara miros deranjat sau insotite de alte simptome neplacute gen mancarimi sunt absolut normale. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Pastila contraceptiva a fost folosita in mod complet IRESPONSABIL si intr-un mod ABSOLUT INUTIL fiindca in momentul respectiv formarea unei sarcini era in proportie de peste 95% IMPOSIBILA chiar si in cazul in care SPERMA ar fi fost ejaculate in mod absolut sigur IN VAGIN. Iar in cazul in care NU a existat SPERMA autentica in acel caz posibilitatea de sarcina dispare COMPLET/100%. 2. ) Lichidul preejaculator NU are in continutul sau spermatozoizi, si pentru necazurile pe care va trebui sa le suporti in lunile urmatoare, ar trebui sa le transmit ''multumirile tale'' celor care in mod iresponsabil vehiculeaza respectiva imbrecilitate. 3.) Toate acele informatii citite de tine (intrebare este : unde?) in care s-a sustinut ca menstruatia se produce dupa trecerea a 30 de zile de la momentul producerii acelor sangerari care au reprezentat de fapt o reactia de aparare a corpului, a organismului fata de ''invazia'' de hormoni sintetici deci in nici un caz NU a fost vorba de o menstruatie falsa, sunt inexacte fiindca absout nimeni nu poate anticipa in ce mod va suporta si reactiona organismal. Menstruatia se poate produce in mod cu totul aleator, atipic si imposibil de anticipat, dupa 1-2 saptamani sau 1-2 luni, In cazuri mai grave producerea menstruatiei uneori poate intarzia peste 3-4 luni de zile. Multa sanatate! fiindca in mod sigur vei avea nevoie de asa ceva in lunile carevor urma.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca erai la trei zile de la terminarea menstruatiei, perioada considerata nefertila.

| artemidak a răspuns:

La partea cu,, Pot rămâne însărcinată?"posibil...
10-20% sanse...
Iar aia cu scurgerile e ceva normal înainte sa îți vina.

| Anonimă1231 explică (pentru artemidak):

Chiar daca am luat pastila de a doua zi? Nu au trecut mai mult de 30 de ore si pe prospect spunea ca o pot lua după 72 de ore de la contactul sexual.
Si nu ma aflam la zilele fertile. Mai trebuia sa treacă 2 zile până la o zi mediu-fertila, iar ovulatia ar fi fost pe data de 26.

Cât despre scurgeri, chiar sper din tot sufletul să fie asa de fiecare data inainte de sosirea menstruatiei. De fapt cred ca asa este, pentru ca mereu inainte cu o săptămână sa imi vină, aveam aceste scurgeri albe.

| artemidak a răspuns (pentru Anonimă1231):

Desigur,mereu(80% din cazuri)sunt șanse sa rămâi însărcinată.
De aia se face atâta caz pe tema vârstei.

Și eu le am tot așa...Put de nu se mai poate și sunt albe și așa mai departe.

| Anonimă1231 explică (pentru artemidak):

Dar nu ejaculase...am citit că sunt șanse să nu rămâi însărcinată de la lichidul preejaculator, si mai ales actul nu a durat mai mult de 5 minute

| artemidak a răspuns (pentru Anonimă1231):

Atunci nu ai de ce sa îți faci griji decât foarte mici(mereu va exista măcar o șansa de 1%).