| irinaalexandra11 a întrebat:

am nevoie de o parere. astazi trebuie sa plec la un hotel cu iubitul meu unde exista si piscina interioara,sauna etc. si in dimineata aceasta mi, a venit ciclul menstrual.nu imi curge aproape deloc doar cateva picaturi. ce trebuie sa fac sa pot face baie in piscina? ob. urile sunt bune sau coloreaza apa? sau pot cumpara ceva de la farmacie ce o poate opri pana maine? va multumesc mult

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate este complet interzis sa intri in piscina in perioada menstruala, fiindca cu siguranta vei murdari apa si vei reprezenta un pericol pentru sanatatea tuturor. Nici menstruatia nu o poti opri.
Pur si simplu, veti gasi impreuna alte distractii in afara de sauna, piscina. Nu e un capat de lume.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU prea ai ce face pentru ca să-ţi amâni/opreşti menstruaţia.
Cel puţin, NU acum deoarece este cam târziu...

Vitamina K ( indicată de unii "neştiutori" ) NU întârzie/amână menstruaţia, ci doar REDUCE fluxul sângerării menstruale - vezi detalii la linkul :
http://www.csid.ro/health/cu-menstruatia-in-concediu-2743424/

http://www.medipedia.ro/......mg-ml.aspx

Iar anticoncepţionale trebuiau administrate cel puţin 3 luni ÎNAINTE şi abia în a 4-a lună puteai să faci acel "artificiu" de suprimare/amânare a menstrei.

Vei putea folosi OB-uri.
Altă soluţie NU prea există!

Le foloseşti doar pentru 20 ( MAXIM 30 ) minute cât stai în apă, iar când ieşi din apă TREBUIE să mergi să te schimbi ( schimbi OB-ul sau pui absorbant ).

NU poţi sta mai mult de 30 minute în apă deoarece OB-ul se îmbibă cu apă.

NU-ţi recomand să foloseşti absorbant când intri în apă deoarece se îmbibă cu apă mult mai REPEDE decât OB-urile!

Înainte de a intra în apă te duci la toaletă şi îţi pui un OB mini, apoi intri în apă şi stai MAXIM 30 minute, după ce ieşi din apă mergi iar la toaletă şi schimbi OB-ul sau îţi pui absorbant.
Când vrei să intri iar în apă REIEI "ritualul".

Asta este SINGURA soluţie acceptabilă!

Dar NU o recomand dpdv medical/sanitar!

Toate cele bune.

| ywar a răspuns:

Stai calma! Nu poti amana cu o saptamana?

| Neuronul a răspuns:

Mergeţi acolo pentru a vă distra împreună, corect?
Nu te vei putea distra deloc şi vei fi mereu îngrijorată astfel îi vei strică şi lui buna dispoziţie.
Cel mai bine cred că ar fi să amânaţi plecarea până după ce îţi trece perioada menstruală.