| marinela888 a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare.
Ciclul a intarziat 12 zile si nu stiu daca sunt insarcinata sau nu.
Nu am ciclul menstrual regulat (32 zile 34 23 33 27) tin sa precizez ca am avut contact sexual neprotejat dar totusi nu cred ca este posibil sa fi ramas pentru ca nu am simptome,
nu am nici acea sangerare de instalare a sarcinii, nici voma, nimic.
Am fost si racita si din prima zi de raceala am avut niste dureri mari de burta (am fost racita vreo 5 zile febra, tuse, nas infundat) si de atunci am ramas cu mici dureri de burta
in ultima perioada am luat zilnic sau la 2 zile vitamina C si am inteles ca opreste menstruatia.
Nu stiu ce sa zic.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip NEREGULAT este IMPOSIBIL sa afirmi ca ti-a intarziat, odata ce caracteristica lui este sa vina cand vrea el, adica neregulat! ca atare, nu exista calendar sau aplicatie pe fata pamantului care ar putea sa-ti spuan vreodata, cand iti vien ciclul tie, sau cand se produce ovulatai ori perioada fertila.
In acest caz, cu ciclul, ovulatie si perioada fertila necunoscute, este indicat ca absolut toate partidel sexuale sa fie protejate de PREZERVATIV [pentru a te feri de o sarcina nedorita dar si ca protectie impotriva BTS.

Nu, raceala NU poate sa intarzie un ciclu menstrual care vine hormonal, nu viral cum este orice gripa sau raceala (virusi).
Nu exista nici sangerare de instalare a unei sarcini, astea sunt povesti de la diversi ciudati.

Totusi, daca ai avut sex neprotejat in ultimile 4 saptamani, te sfatuiesc sa faci un test de sarcina, ca acela va fi relevant pentru tine.
Asadar, un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa citesti aici si sa verifici tabelul, fiindca tu te astepti la niste simtpome pe care le-ai vazut in filmele stupide pentru adolescenti si care nu au cum sa existe acum la inceput.
https://www.doc.ro/......nsarcinata

Menstruatia poate intarzia si din alte cauze, dar daca vrei sa elimini din calcul posibilitatea sarcinii, poti face un test de sarcina.Acesta se face la 10-14 zile de la intarzierea menstruatiei daca vrei un raspuns concludent, iar la tine au trecut deja 12, deci mergi la farmacie si cumpara unul.Fii cu capul pe umeri, da dovada de responsabilitate privind actul sexual si foloseste mereu prezervativ, altfel, in scenariul cel mai rau, problema cade pe tine, nu pe baiat.

De citit: https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

| Miruna333 a răspuns:

Nu poti spune ca a intarziat din moment ce este neregulat.
Poti sa fii insarcinata fara sa ai vreun simptom.
Menstruatia intarzie de la o varietate de factori, inclusiv stresul, schimbarile în greutate, exercitii fizice intense, dereglari hormonale, afectiuni medicale, medicamente etc
Daca iti intarzie, nu inseamna ca esti insarcinata automat.
Fa un test dupa 21 zile de la actul sexual. E mai usor sa folosesti protectie pentu a evita gandurile de genul.

| Xox0 a răspuns:

Ia-ti un test de sarcina