| Catrinoiu_Denisa_1997 a întrebat:

Am o intrebare, daca ma puteti ajuta cu un sfat ceva! 11 zile mi-a intarziat menstruatia! Apoi a 12 zi seara mi-a venit menstruatia ca o pata si atat, nu mi.am facut test inca, dar mam programat la ginecolog sa vad ce se intampla! Daca vi s-a intamplat, ma puteti ajuta cu un sfat. Sunt putin speriata!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a putea primi un raspuns cert, clar, sigur obiectiv si corect trebuie sa precizezi tipul ciclului menstrual REGULAT sau NEREGULAT, lungimea ciclului, data de incepere a ultimei menstruatii avute, daca ai intretinut in cursul actualului ciclu contacte sexuale neprotejate si daca da, atunci sa precizezi si data intretinerii lor. Doar daca vei prezenta si preciza toate informatiile cerute, numai atunci se poate formula o analizare excta si probabil si corecta si a se oferi un raspuns obiectiv. Sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Totusi era bine sa ti fii facut un test de sarcina ca sa stii cu exactitate daca e vorba de o sarcina. Si medicul ginecolog iti va recomanda sa faci unul si iti va face o ecografie intravaginala. Sunt si alti factori din cauza carora intarzie menstruatia: stresul sau schimbarea brusca a rutinei zilnice, o dieta saraca in nutrienti, administrarea unor medicamente, oprirea anticonceptionalelor, o usoara dereglare hormonala. De exemplu daca ai avut gripa, viroze respiratorii, infectie urinara in timpul ovulatiei si ai luat medicamente poate sa duca la intarzierea menstruatiei. In cazul unui act sexual neprotejat exista riscul aparitiei sarcinii. Aparitia acelei pete in locul menstruatiei obisnuite te poate duce cu gandul la sangerarea de implantare -spotting-ul- cand ovul fertilizat se fixeaza in peretele uterului. Asta se intampla la 6-10 zile de la conceptie cam in perioada cand ar trebui sa apara menstruatia in mod obisnuit. Ginecologul o sa ti spuna cu exactitate despre ce e vorba.