| gabryel a întrebat:

Am o intrebare la care nu ii gasesc raspuns...deci cand baietii se masturbeaza se spune ca fac un pacat (onanismul) dar oare cand se masurbeaza fetele nu este un pacat? Si daca da cum se numeste acest pacat?

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Denumirea de onanism este improprie. Personajul biblic - Onan - de la care vine aceasta denumire a facut un pacat mai mare, deoarece a incalcat legea leviratului, adica nu a vrut ca sa faca un mostenitor pentru fratele lui decedat.
Masturbarea se mai numeste malahie si pacatul celor care fac acest lucru este pacatul desfranarii. Daca citesti epistolele lui Pavel vei vedea ca scrie undeva ca cei desfranati, curvarii, nu vor mosteni imparatia, iar Isus spunea inainte ca daca vezi o femeie si ai dorito in mintea ta deja ai curvit in mintea ta cu ea. In general, cei care se masturbeaza fac asta folosind anumite stimulente vizuale, fie ca se uita la poze, filme sau doar si le imagineaza, inseamna ca deja curvesc cu persoanele pe care le vad/si le imagineaza.
Este pacat pentru ambele sexe, si se numeste cum am mai zis: masturbare sau malahie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi-ti mai de treaba, cine a zis ca e pacat ala sa arunce primul cu piatra, dai bataie inainte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E păcat și pentru fată. Cu onanismul nu știu care e treaba, dar cert e că masturbarea este păcat pentru ambele sexe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jelleiiii,unde scrie asa ceva, adica ca e pacat sa-i dau in cap?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăăă.în Biblie presupun chatterbox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

presupui aiurea, scuza-ma dar in biblie nu scrie de gioco di mano