| FoxyEyes a întrebat:

Bună ziua!
Am o întrebare pentru persoanele ce poate posibil au trecut prin aceeași situație ca a mea.
Undeva pe data de 13 decembrie am făcut o infecție urinară.
Am luat niște medicamente și doctorul a zis să le iau undeva la 3-5 zile. Eu am luat 4 zile. (Furadantine)

După acest episod eram în perioada în care trebuia să îmi vină menstruația, mi-a venit, m-a ținut undeva la 5-6 zile care au fost super complicate pentru ca după acea infecție am făcut un fel de iritații (la exterior), pentru ca aveam o usturime foarte deranjantă și niște mâncărimi insuportabile în același timp.

Mi-au trecut toate acestea și după iar am făcut infecție urinară de am ajuns la urgență și de data asta era mai grav căci în urină aveam sânge, diagnosticul a fost de infecție urinară hemoragică.
Mi-au dat antibiotic de luat 7 zile.
Azi e a 5a zi de iau dar nu știu, parcă ceva e ciudat când fac pisu.

Adică oricum când faci infecție urinară, inflamează toată uretra, simțeam o durere foarte mare ca și cum trebuia să fac pisu încontinuu dar cu durere.
Și parcă acum când merg la baie să fac pisu, parcă am impresia ca nu a trecut nici cu antibiotic. Mama îmi spune să continui și să fac 10zile de antibiotic (cyprofloxacina) dacă nu mă simt bine după 7 zile.
Ori poate mă gândesc ca am dezvoltat ceva psihologic sau mi-am (traumatizat) uretra prin faptul ca infecția a fost puternică căci atunci când merg la baie să fac treaba mică, parcă simt urina ca iese dar cu o mică usturime, durere, înțepătură, nu știu să i zic dar e foarte lejer.

Aveți o idee dacă este normal fiindcă totuși a fost gravă situația?
Mă mai poate întoarce după ce termin tratamentul?
Ma întreb dacă și relațiile intime și ele să afecteze mai rău și poate trebuiesc evitate… poate pentru ca se cauzează microbi și la noi la femei este mai ușor să circule pe uretra până în vezică ca nu degeaba se zice să mergem la baie direct după un contact ca să nu apuce microbii să și facă de cap.

Mulțumesc pentru răspunsuri și scuzați-mă dacă nu i categoria bună dar mă întreb ce ar putea cauza și dacă ar trebui să mă încred în antibiotic ca parcă totuși simt ca ceva nu-i bine.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Drăguțo, mergi la medic, degeaba ne spui noua cum faci tu pișu, ca nu suntem medici, ginecologul trebuie sa te consulte sa iti faca analize de sange si de urină o sa iti dea el trimitere la analize, si ecografie vaginala ca fara ecografie vaginala nu poate pune corect diagnosticul, ce varsta ai? Sanatate multa, trebuia astazi sa fi la medicul de familie sa iei trimitere la ginecologie nu sa stai pe TPU unde nu rezolvi nimic, medicii reali sunt in cabinete nu pe TPU.

| VoidEternal a răspuns:

Deocamdată sistemul inca se vindeca. O să dispară durerea, dar ai răbdare.