| anonim_4396 a întrebat:

am o problema de care sunt foarte stresatacrying am 18 ani fara cateva luni si mi-am inceput viata sexuala in martie straight face anul acesta doar ca am facut neprotejat asigurandu-ma el ca nu ejaculeaza in mine si nu a facut-o. \Problema e ca pe 25 martie trebuia sa-mi vina menstruatia si nu mi-a venit nici luna astasad suntem in 26 aprilie si tot la felsad e poisbil sa fiu insarcinata?straight face mereu am avut menstruatia neregulatastraight face mi sa mai intamplat o data sa imi intarzie 3 saptamani prin ianuarie. Mi-am facut 3 teste de sarcina tip banda, caseta si sticlou si la toate mi-a iesit negativ. am fost la medicul ginecolog si mi-a dat ceva pastile pentru candidozastraight face mi-a luat si o lama( nu stiu ce analize dar asa se numesc) sunt foarte stresata din cauza astastraight face

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu ginecologul ai discutat despre posibilitatea sarcinii? Presupun ca stii ca daca el nu a ejaculat ramane totusi un risc cuprins intre 4 si 27% pentru fiecare contact sexual neprotejat, deci destul de maricel. Esti cam tanara sa folosesti aceasta metoda contraceptiva rezervata numai cuplurilor stabile, in viata carora un copil n-ar fi chiar o problema. Dar e decizia ta pana la urma, daca te simti pregatita sa devii mama la o adica.
Daca testele le-ai facut corect (adica toate dupa data de 2 aprilie, din prima urina de dimineata si conform inscriptiei de pe ambalaj), e putin probabil sa fii insarcinata. trebuie sa stii ca o sarcina atat de mica nu s-ar fi vazut la un examen ginecologic obisnuit, daca discutai despre asta cu medicul, ti-ar fi facut o ecografie. Totusi, cred ca e cazul sa te intorci la ginecolog pentru o discutie serioasa si ecografie. In plus, iti vor trebui teste hormonale si consiliere in alegerea unei metode contraceptive mai potrivite varstei tale.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Barbie, nici o femeie nu face sex neprotejat daca nu este pregatita sa devina mamica.

| ana_2556 a răspuns:

Si lichidul preejaculator contine spermatozoizi! De ce nimeni nu se informeaza cand isi incepe viata sexuala?! Nu conteaza ca nu a ejaculat, poti sa ramai insarcinata. In plus daca nu te deranjeaza un sifilis, Hiv, un herpes genital, macar foloseste pilule contraceptive... asta ca sa nu mai strici viata si unui bebelus.

| Ionica9119 a răspuns:

Daca ai fost si la ginecolog si ai facut si teste de sarcina care au iesit negativ, nu ar trebui sa mai fii stresata. O sa-ti vina si menstruatia. Stai linistita!winking

| noneee a răspuns:

Mei primul lucru pe care trebuia sa-l sti e ca dupa ce iti incepi viata sexuala, dupa primul contact iti intarzie menstruatia cu cateva zile... apoi o sa ai o menstruatie regulata...
interesant e ca tie ti-a intarziat prea mult...
daca ai facut 3 teste si au iesit ngative...nu prea ar trebui sa-ti faci griji...
si nu uita nu o mai face neprotejat...