| Pandix a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat in a 7a zi dupa terminarea ciclului menstrual, care este perioada nefertila. Prietenul nu a ejaculat în mine, si nici nu s-a apropiat de final, doar incepeam acrul si faceam putin apoi am terminat in afara. Ma ingrijora faptul ca am facut consecutiv de 2 ori si intre acte el doar s-a sters si nu s-a spalat si apoi peste 30 de minute a avut loc al doilea. Ca sa fiu sigura am luat Postinor peste 10 ore dupa contact. Credeti ca exista sanse sa mai raman insarcinata? Chiar daca nu aream in perioada fertila si nu a ejaculat in mine si am luat ambele tablete de postinor la timp?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

A saptea zi dupa terminarea cmenstruatiei are de obicei fertilitate maxima (fiindca de obicei menstruatia dureaza 4-5 zile, deci esti in ziua a 11 sau a 12 a ciclului menstrual, foarte aproape de ovulatie). Din ce spui, practic cu siguranta sperma a ajuns in vaginul tau. Daca amandoi sunteti sanatosi si fertili, riscul de sarcina ar fi fost undeva in jur de 90-98%.
daca postinor ti-a fost recomandat de ginecolog si l-ai luat conform recomandarii acestuia, ramane un risc de sarcina de cam 15%. Daca l-ai ales la intamplare si l-ai luat dupa prospect, riscul ed sarcina este mult mai mare (greu de evaluat, fiindca nu prea exista studii cu femei care isi administreaza contraceptive de urgenta dupa ureche)

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca numarul zilelor de menstruatie + cele 7 zile totalizeaza doar 10 zile administrarea pastilei Postinor s-a facut prea repede si INUTIL insa daca sexul a avut loc in ziua a 12-a (5 zile de menstruatie + cele 7) adica in plina perioada fertila, pastila contraceptiva s-a folosit in mod corect si eficacitatea ei a ramas suficient de mare pentru a impiedica formarea unei sarcini. Se poate aprecia ca probabilitatea de a se fi format o sarcina in conditiile descrise nu prea exista sau altfel spus extrem de mici. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.