| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari legate de utilizarea inelului de contraceptie NuvaRing.
1. In primul rand vreau mai multe detalii despre aceasta metoda.
2. Mod de administrare zile ore.
3. Una din intrebarile care ma framanta cel mai tare. Daca folosesc aceasta metoda poate sa ejaculeje in interior?
4. Este greu de bagat si/sau de scos?
Multumesc, cu siguranta cel mai bun si elaborat raspuns primeste funda. O zii buna!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Inelul contraceptiv se introduce adanc intravaginal, el asezandu-se apoi in jurul colului uterin care este proeminent in vagin.Inelul se monteaza in prima zi a menstruatiei si se lasa in interiorul vaginului timp de 3 saptamani, fara a necesita o toaleta aparte. In a patra saptamana se scoate pentru a avea loc sangerarea menstruala. Acest inel contraceptiv asigura protectia impotriva sarcinii inca din ziua cand a fost introdus, insa pentru a exclude orice eroare este indicat sa adaugati 3-4 zile pana la inceperea contactelor sexuale neprotejate.Se introduce extrem se simplu si usor deoarece colul uterin fiind destul de proeminent este foarte usor de gasit iar inelul se la aseza perfect in jurul acestuia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este considerata ca fiind cea mai eficienta metoda cu un grad de protectie de peste 98% insa ca orice produs de data recenta este privit cu multa circumspectie de catre majoritatea femeilor.Nivelul de hormoni pe care il elimina treptat de-a lungul celor 21 de zile considerata ca fiind perioada optima de mentinere a inelului, este foarte mic in comparatie cu pastilele anticonceptionale insa au o eficienta mult mai mare.In cazul in care intentionezi sa-l folosesti nu este necesara consultatia medicala de specialitate.

| Ingerasu1994 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Asta e si pe net... ma intereseaza daca foloseste cineva... daca poate ejacula in interior fara nici o teama?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ingerasu1994):

Nu iti pot da exemplu concret, fiind o metoda de data recenta deci prea putin folosita dar principiul de functionare este identic cu cel al pastilelor anticonceptionale fiind vorba de aproximativ aceiasi hormoni insa difera doar modul de asimilare/intrare in organism.Hormonii sunt eliberati din masa inelului constant 24/24 ore insa intro cantitate foarte mica dar constanta, fata de dozele cu cantitate mare de hormoni insa administrate in mod "pulsatoriu" adica o data la 12 ore. Poti fi sigura de eficienta produsului deoarece inainte de a fi scoasa pe piata orice produs nou trebuie sa treaca prin niste testari de obicei foarte severe.

| Ingerasu1994 a răspuns:

Nimeni?