| coco64 a întrebat:

Acum o luna si ceva, imi intarziase ciclul, vreo 4 zile. Speriata, mi-am facut cateva teste de sarcina, desi contactul sexual il avusesem si il am tot timpul cu prezervativ. Doua teste au ieseit negative dintre care unu a iesit pozitiv. M-am speriat ingrozitor. A doua zi m-am dus la medic si am facut analiza de sange. A iesit negativ.Coincidenta a fost ca in acea zi sa imi vina si menstruatia. Bun.Acum insa, luna asta nu am avut niciun contact cu nimeni! Dar ciclul imi intarzie foarte mult, deja este a 7-a zi. Mi-a ramas mintea la cele doua linii de data trecuta, cand testul barza a iesit pozitiv. E posibil sa imi fi gresit aia analiza de sange si de fapt sa fi avut sarcina extrauterina si din cauza asta acum sa nu imi vina ciclu?

5 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Îţi spun din proprie experienţă că ciclul îţi poate întârzia foarte mult dacă eşti stresată. Şi de fapt, trebuie să recunoaştem că te îngrijorezi mult prea mult! Dacă două teste ţi-au ieşit negative, plus analiza de sânge (care este cea mai sigură), nu cred că mai ai motive să te îngrijorezi.
Plus că menstruaţia nu vine NICIODATĂ pe sarcină. Stai liniştită şi încearcă să te calmezi. Ai să vezi că nu ţi s-a întâmplat nimic. Acel test pozitiv a fost probabil o eroare.

| Sara2 a răspuns:

Am patit-o si eu ca testul barza sa se pozitiveze dupa vreo 7-8 minute dar nu era sarcina
fiiindca a trecut mult timp, pentru linistea ta refa un test, ca sa stai tu mai linistita, sigur ti-ar da un raspuns clar deoarece e mult timp
incearca testul sure check, este mult mai bun

| coco64 explică (pentru Sara2):

Am facut ieri un test barza(nu stiu cat de bun este) a iesit negativ. Daca nici azi, nici maine nu imi vine, repet analiza de sange! Sunt insa foarte speriata! Stie careva cum poti grabi menstruatia?

| Sara2 a răspuns (pentru coco64):

Daca testul a reiesit negativ, stai linistita, nu esti insarcinata
menstruatia vine mai repede cu duphaston, dar in general le recomanda medicul, eu am luat si fara aprobarea lui si mi-a venit a 3 zi
nu stiu daca e bine totusi sa iei fara medic, eu am riscat pe proprie piele

| coco64 explică:

Ray, iti multumesc tare mult ca mi-ai raspuns. Ma gandesc insa, sa nu fi avut sarcina extrauterina ca la asta vine ciclu si peste sarcina.Stiu ca sunt sanse mici, dar sunt f stresata ca nu imi vine ciclu.Am uitat sa mentionez ca luna asta am avut si o infectie, am avut candida, poate de la asta sa imi intarzie? Am auzit ca daca bei ceai de coada soricelului poti grabi ciclu. O fi adevarat?