| profamily15 a întrebat:

Am un fiu, in varsta de 19 ani, pe care l-am crescut pe baza valorilor morale, crestine, cu principii de viata sanatoase. Tin sa mentionez ca a fost un elev mediu, nici ultimul din clasa, insa nici primul. Per ansamblu, suntem multumiti de el. Recent a absolvit liceul si trebuie sa dea examenul de bacalaureat, dupa care sa-si aleaga o facultate unde sa-si continue studiile. Insa, ce s-a intamplat acum cateva zile, ne-a socat efectiv.
Am fost plecati la tara doua zile, deoarece parintii sotului au nevoie de sprijin la renovarea casei, asa ca am luat spontan decizia de a pleca in mijlocul saptamanii, pentru a-i ajuta. La intoarcere, drumul a fost liber, asa ca am ajuns mai devreme decat obisnuiam.
Am intrat in casa, iar din camera baiatului se auzeau gemete. Crezand ca se concentreaza doar pe examenul de bacalaureat, nu stiam ca are o prietena. Auzind aceste sunete, am fugit repede pe scari (stam la casa, iar camera lui e la etaj) si ce am vazut cand am intrat peste ei in camera m-a socat... Prietena lui statea intinsa, cu picioarele desfacute, iar baiatul meu, dezbracat complet, ii facea sex oral. Cand am vazut ce se intampla, am fugit din camera si am inceput sa plang in hohote. Am discutat serios cu el in legatura cu asta, sotul e suparat foc, iar mie inca nu-mi vine sa cred. Trebuie sa discutam si cu parintii fetei (e de aceeasi varsta cu el fata, tot 19 ani), insa ne e rusine de rusinea lor... Nu stiu cum sa procedez, e o situatie delicata, incercam sa nu mai vorbim cu el absolut deloc, astfel incat sa realizeze ce a facut, el ia lucrurile in ras. Orice sfat in legatura cu problema e bine-venit. Multumesc anticipat.

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Ma scuzati dar nu vad problema. Unde e? La 19 ani e destul de mare incat sa intretina relatii sexuale cu cine vrea el. Sau cumva va ganditi ca trebuie sa se insoare si apoi sa faca sex? Nu-i chiar asa! Lumea nu mai e de mult asa cum era pe vremea dumneavoastra. Trebuie sa intelegeti ca sexul e ceva normal la varsta lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu ce te-a putut soca, faptul ca un pusti de 19 ani care face sex oral iubitei (care de astfel este un proces foarte normal practicat in timpuls exului), ori mentalitatea ta de femeie care nu ai avut parte probabil de sex oral de la sotul sau si consideri ca este ceva intolerabil?
Eu nu vad nimic deplasat in comportamnetul lor!
Este perfect normal ca acesti tineri sa faca sex la 19 ani, este decizia lor, sunt majori si pot face ce vor cu corpul lor!
Faptul ca-si fac sex oral unul altuia, nu este nimic deplasat sau rau, dar faptul ca ati dat buzna peste ei in dormitor este jenant pentru toata lumea.
Imagineaza-ti ce s-ar fi itamplat daca copilul vostru ar fi intrat peste voi in camera cand faceai sex cu sotul si gemeai? Oare nu era acelasi lucru?
Ori crezi ca tinerii adulti nu au acest drept?
Nu uita: sunt majori, deci, au dreptul sa decida de unii singuri!

Eu personal, ca femeie si mama sunt socata de reactia ta (plans in hohote)!
Nici nu pot sa cred ca esti cu mult mai mica ca mine si poti gandii atat de ingust, de parca nu ai primit o educatie moderna si elevata.

| cristimihailov a răspuns:

Poate ar trebui sa luati asta cu un zambet.
Acum poate o lasati si pe ea sa doarma impreuna cu el.

Stiti ca sunt multe cupluri homosexuale...

| mentholinks a răspuns:

E unul dintre baietii carora le place sa-si bage botul in savarina.

| FaraNume1245 a răspuns:

Iti recomand sa vizitezi un psiholog.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara suparate dar sunteti cu capul nu mai are 10 ani sa ii suneti ce sa fac totusi are 19 ani e major.nu mai trebuie tinut din sucurt. Apropo daca il ignorati nu rezolvati nimic.ba femeie lasa-l sa se bucure de viata ce dracului il asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara suparate dar sunteti cu capul nu mai are 10 ani sa ii suneti ce sa fac totusi are 19 ani e major.nu mai trebuie tinut din sucurt. Apropo daca il ignorati nu rezolvati nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca orice alt om simte nevoia să facă sex. N-are legătura cu educația. Lăsați-l să-și asume alegerile/ deciziile. Ce voiați să rămână virgin până în noaptea nunți? Este corpul lui, face ce vrea cu el. Nu trebuie să rămână 'curat' pentru cineva dacă el nu vrea. Este doar sex (pentru tine poate are altă însemnătate, dar pentru el nu). Lăsați-l să-și dezvolte propile gânduri (caracterul/ personalitatea), nu să prelueze principiile/ valorile tale. Fără suferință și experiență omul nu se maturizează. Pe vremea ta nu era așa, dar nu mai suntem pe vremea ta. Nu mai face o dramă. Încercați să-i oferiți libertate, nu să devină depedent de părinți. Nu a violat-o. Nu trebuie să fi într-o relație, ca să faci sex ( atâta timp cât respectiva și-a dat acordul). Poate ți se pare că a făcut ceva anormal. Poate el are alte convingeri. Nu încercați să-l limitați, va deveni reținut (nu va mai vorbi cu tine dacă el se simte judecat și neînțeles). Nu trebuie să-și conformeze caracterul cerințelor cuiva, trebuie să facă ce simte. În viață doar conștiinței trebuie să-i dai socoteală. Dacă v-ați dedicat viața creșteri lui asta nu însemnă că trebuie să devină un robot și să facă ce vrei tu.

| Roliii a răspuns:

Da ce ai vrea, crezi ca cu religia ta il tii in lesa sau ce, cu sanatatea mai merge sa-l bati la cap, si de ce ai plans ca nu l-o supt bine, sau ce ai vrea sa-l suga baietii si nu fetele? Ca eu mor aci de ras laughing)))

| Roliii a răspuns:

Nu ti-ai pus vreodata intrebarea de cate ori te-o injurat sau de cate ori te-ar fi bagat undeva?

| Andreeaaadc a răspuns:

Are 19 ani, e totul ok... eu zic sa nu vorbesti cu parintii fetei intrucat e un gest destul de penibil. vorbiti cu el, incercati sa-l intelegeti ca pana la urma e o varstalaughing si daca trebuie sa dea bacu si il faceti sa se certe cu fata aia incat sa nu se mai poata concentra dupa la examen nu e bine. si era evident ca se intampla ceva de genu daca ai auzit gemetele alea. mai bine il asteptati sa termine tot, vorbeati dupa cu el despre asta... daca nu incercati sa vorbiti cu el si il ignorati, se inrautateste situatia

| Lăurik2 a răspuns:

Draga doamna, tin sa va anunt cu respect ca vremurile s-au schimbat. Sexul nu ar trebui sa mai fie un subiect tabuu, iar comunicarea intre dvs si fiul dvs este una probabil precara. In loc sa fiti mandra ca fiul dvs nu a ales sa aiba parte de sex la varsta de 14-15 ani cum sunt unii copii din ziua de azi, dvs il aratati cu degetul. Faptul ca nu mai discutati cu el nu subliniaza decat un singur lucru, ca relatia voastra mama-fiu nu este deloc una deschisa si este reprezentata de o ata fina, care in curand se va rupe de tot daca continuati asa. Poate parerile noastre nu le veti lua in considerare, crezand ca suntem doar 'niste pustani fara minte', insa va garantez ca si un psiholog intreg la minte, specializat in domeniu, ar spune aceleasi lucruri. Fiul dvs este devine incet-incet un adult, creste, se maturizeaza, invata 'cu ce se mananca viata'. Este destul de mare incat sa constientizeze ce e bine pentru el si sa aleaga daca este momentul potrivit sa intretina relatii sexuale cu O PRIETENA, o fata pe care o iubeste, nu cu o straina.
Plus ca sexul oral nu este un lucru interzis, murdar, oribil. Ca sa faci sex oral, este nevoie de intelegere si incredere in relatia de cuplu. Nu va bucura faptul ca fiul dvs are parte de o relatie bazata pe incredere, intelegere? Nu este singurul care face sex oral, sau care primeste. Sunt oameni de 40 de ani care fac acest lucru, ba chiar si mai in varsta dde 40 de ani.
Probabil dvs si sotul dvs sunteti niste firi mai. conservative, insa viata sexuala a fiului ar trebui sa il preocupe doar pe el (si pe partenera lui).
Asa ca, in final, v-as sfatui sa lasati inhibitiile si fricile, fiul dvs va excela in ale vietii in continuare chiar daca, dupa usa lui, va practica aceasta stimulare a clitorisului. (+ ca clitorisul este un organ cu un singur rol pentru corp: placerea)
Puteti in continuare sa nu fiti de acord cu sexul oral, este alegerea dvs. Insa nu este ok sa obligati pe cineva sa nu mai faca, mai ales fiul dvs: va va distruge relatia ce a mai ramas intre voi, va va indeparta(mai ales daca veti "apela" in continuare la aceasta incapatanare de a nu discuta cu el—desi se stie prea bine ca arta de a comunica deschis intareste orice relatie), iar el isi va pierde increderea si va garantez ca tot va continua cu acest lucru, dar pe ascuns, iar pe viitor vor aparea din ce in ce mai multe secrete. O zi buna! happy

| cmaria79 a răspuns:

Draga doamna! Sunt de varsta fiului dumneavoastra!
Nu e nimic rusinos, daca isi satisface partenera si se simt bine ambi, de ce nu?
Traim intr-o lume unde totul este posibil!
Ganditi-va va rog cum ar fi fost daca in locul fetei sa fi fost un baiat! Cum v-ati simti atunci?
Are 19 ani, nu ramane gravid...
Un lucru v.as sfatui, sa.l sprijiniti si sa-i fiti aproape, daca voi ca parinti nu o sa fiti o sa gaseasca ceea ce nu-i oferiti in alta parte si o sa se indeparteze incet, incet de dumneavoastra.
Trebuie sa-i acceptati moravurile si sa-l indrumati sa foloseasca prezervativ la contactul sexual.

| Beeatriice a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ce aud... Sunteti serioasa? Fiul dumneavoastra are 19 ani si este complet normal ceea ce face! La cat ati vrea sa-si inceapa viata sexuala? la 40 ani? Si ideea de a nu mai vorbi cu el mi se pare PENIBILA pentru varsta dumneavoastra! O mentalitate de 10 ani! Eu, si majoritatea persoanelor de aici, spunem ca cel mai bine este sa nu va mai bagati in viata lui personala. Nu a facut nimic grav!