| Mariaioana345 a întrebat:

Buna ziua!
As dori sa știu dacă pot lua anticoncepționale doar o luna, ce fel de anticoncepționale și când sa încep. Țin sa Menționez ca nu am un ciclu menstrual chiar regulat.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti lua anticonceptionale doar o luna. daca incepi tratamentul, trebuie sa le iei minim 3 sau 4 luni (va decide ginecologul tau). Le vei incepe in prima zi a unei menstruatii. Insa inainte ed asta, va trebui sa mergi la consult ginecologic si medicul iti va prescrie pastilele potrivite tie. Nimeni de pe internet nu poat sti ce ti se potriveste, pastilele care sunt bune pentru mine, te pot omori pe tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a nu "beneficia" de posibilele efectele negative ce pot sa apara in cazul folosirii pastilelor anticonceptionale indiferent de motivul pentru care va fi folosit, pentru a regla ciclul menstrual sau ca metoda contraceptiva, acestea se pot folosi doar pe baza unei prescrieri medicale pentru a se evita neplacerile care pot sa apara in urma folosirea unor pastile AC "recomandate" de o prietena, cunostinta, sau alese la voia intamplarii. Din acest motiv este recomandat ca acestea sa-ti fie prescrise DOAR de catre un medic ginecolog care o va face in urma unei consultatii ginecologice complexe, pe baza unei examinari mamare, a analizei de coagulare a sangelui si a mai multe analize hormonale strict necesare intocmirii profilului hormonal al tau, propriu. Pe baza rezultatelor obtinute medicul va putea alege si recomanda anticonceptionalul a carui formula se potriveste cel mai bine profilului tau hormonal. Deoarece nu toate anticonceptionale au aceeasi formula, unul ales la voia intamplarii poate provoca simptome care pot varia de la caz la caz si sa provoace dezechilibre hormonale grave. Printre aceste efecte adverse/probleme care pot fi cauzate de utilizarea unor anticonceptionale nepotrivite se pot enumera; dureri de cap, ameteli, sensibilitate mamara, greturi, sangerari mai abundente dar cu o durata mult redusa, libidou scazut, depresii sau cel mai frecvent stari emotionale negative. Fiindca efectele adverse ale anticonceptionalelor pot sa apara la unele femei si la altele nu, acest lucru se datoreaza/depinde de organismul si de starea de sanatate a fiecarei femei, din acest motiv este recomandat sa ceri in mod obligatoriu, sfatul unui medic ginecolog in aceasta privinta. Multa sanatate!

| ManTheMan8 a răspuns:

Nu, trebuie sa iei minim 2-3 luni...

| Karminq a răspuns:

Caută în farmacii anticoncepționalele Yasmin.

| Mariaioana345 explică:

Am luat înainte, mercilon parca thinking Doar pentru 1 luna, cu acordul medicului