| marinescumaria a întrebat:

tocmai vreau sa-mi incep viata sexuala.am 17 ani.cam ce ar trebui sa stiu? inainte de asta trebuie sa merg la un ginecolog? mentionez ca as dori sa incep si sa iau anticonceptionale.

4 răspunsuri:
| gabi93 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii despre sarcina, riscuri si Bolile cu Transmitere Sexuala(Ex. SIDA). Foloseste prezervativ, chiar daca folosesti anticonceptionale! Citeste, ai putina rabdare si asigurate ca nu faci o greseala! Daca te deranjeaza ceva(nelamuriri, indoieli, etc.) apeleaza la parinti(mama sau tata, depeinde de caz, daca ai indoieli asupra prietenului tau du-te la tatal tau, daca despre tine, du-te la mama -asum ca te intelegi bine cu parintii si ca sunt langa tine, adica in viata si ai contatc cu ei-, daca nu vrei sau nu poti sa vorbesti cu parinti tai, apeleaza la o prietena DE INCREDERE si mai in varsta decat tine, ea are mai multa experienta in viata decat tine, pana si 1-2 ani conteaza!
Cat despre parerea mea: Cu cat mai tarziu cu atat mai bine, doar sa fi pregatita si sa nu fi fortata(dorinta prietenului, etc.).
Trebuie sa mergi la ginecolog, mai ales pentru anticonceptionale. Bafta!

| AlinaCurca a răspuns:

Well, eu una iti recomand sa mergi la ginecolog, mai ales daca vrei anticonceptionale. Pentru ca alea se dau in urma unor analize pentru a fi potrivite tie. Eu nu m-am ingrasat deloc de la ele (folosesc yaz). Fii atenta la boli, bineinteles. E important sa fii sigura ca sunteti amandoi sanatosi, daca vrei sa nu folosesti prezervativ.

| julien_9526 a răspuns:

E un moment bun. Nu ar trebui sa stii nimic special. Animalele fac asta din instinct, asa si noi, oamenii. Anticonceptionalele ingrasa foarte rau, mai bine folosesti foliute contraceptive. Sunt mai ieftine si nu iei in greutate cu ele. Nu, nu ai de ce sa te duci la ginecolog. Nu e asa grav! Succes!

| killtec a răspuns:

E de preferat sa iti incepi viata sexuala cu un barbat care stie sa te poarte pe culmile placerii, daca incepi cu un incepator ca si tine e posibil sa nu-ti placa. bafta