| jennifer_1614 a întrebat:

Buna tututror! doresc sa stiu cand pot sa incep sa iau anticonceptionale, adica scrie din prima zi de ciclu, adica in prima zi de ciclu menstrual(atunci cand imi vine) sau in prima zi cand nu mai am menstruatie? si as dori sa mai stiu si alte tipuri de anticonceptionalea. multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand medicul recomanda anticonceptionale in urma unui consult (daca ai sangerari abundente, ovarele usor marite, ceea ce inseamna dereglari hormonale, ciclu mentrual neregulat). Daca esti tanara, anticonceptionale cu hormoni putini sunt bune. Ele se i au in prima zi de ciclu menstrual. Daca iti vine intr-o joi, vei lua capsula de joi, pilulele sunt pentru 21 zile cu o pauza de 7 zile. Oricum, mergi la un medic ginecolog, e cel mai bine.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In prima zi de sangerare, daca ginecologul nu ti-a recomandat altfel. Anticonceptionalele NU se iau dupa prospect, ci numai la indicatia medicului, urmand exact modul de administrare prescris de ginecolog. Daca nu ai inteles corect, sau nue sti sigura la ce s-a referit medicul, e necesar sa mergi din nou la el si sa iti clarifici nelamuririle. E mult prea periculos sa incepi administrarea in conditiile in care tu nu stii ce ti-a prescris exact ginecologul.

| alessia5158 a răspuns:

Jennifer'
Prima zi a ciclului = prima zi a menstrei (a sangerarii).Te sfatuiesc sa Nu iei anticonceptionale fara recomandarea unui medic ginecolog ( daca, le-ai cumparat deja du-te si intreaba daca ti se potrivesc! ). Greselile, facute acum, te pot costa scump in viitor! Ai grije si numai bine!

| Doloresidk a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu recurgi la asemenea metode, sunt sigura ca exista o alta cale mult mai buna.
Am o parere proasta de anticonceptionale, am auzit ca unele persoane, dupe ce le-au luat, s`au imbolnavit de cancer. straight face
Te rog, mai gandeste`te.
Bafta >big grin

| andrutzza_6183 a răspuns:

Din prima zi cind vine

| danacara71_8544 a răspuns:

Tipuri de anticonceptionale sunt multe, dar mergi la medicul de familie pentru a lua ce trebuie.