| miron30234 a întrebat:

..
Aseara am avut contact sexual cu prietena mea si am facut primul numar dar numa m-am sters nu m-am spalat pe penis sau sa ma duc sa fac treaba mica doar m-am sters cu un servetel si dupa am facut si aldolea numar. Se poate sa ramana gravida.
P.S: sunt disperat tot timpul ma gandesc daca e gravida ce ma voi face am doar 17 ani si tot vitoru inainte

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Modul in care ai procedat este gresit fiindca INTOTDEAUNA dupa ejaculare de peretele uretrei raman lipite cantitati mici de sperma, niste ramasite insa mai mult decat suficiente pentru ca spermatozoizii existenti in sperma respectiva sa poata fecunda ovulul daca acesta exista in uter. Este demonstrat faptul ca sperma consistenta in momentul ejacularii, dupa trecerea a 10-15 minute intra intr-un proces de fluidizare devenind de consistenta apoasa si din acest motiv, invariabil pe parcursul celui de al 2-lea sex se scurge involuntar fara sa-ti dai seama IN vagin. Daca ati avut nesansa de a intretine acest sex in perioada celor 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE posibilitatea ca sperma ramasa in uretra sa se fi scurs in vagin este aproape sigura si ca atare si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este la fel de mare. Insa NUMAI/DOAR daca aseara, astazi, si in urmatoarele 2-3 zile prietena ta este si va fi IN TIMPUL celor 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual. In caz contrar teoretic NU exista nici-o posibilitate de a se forma o sarcina. Multa sanatate!

| miron30234 explică (pentru corbulalbrosu):

Sa inteleg ca perioada fertila este dupa cateva zile si inainte cu cateva zile dupa si inainte de ciclu

| corbulalbrosu a răspuns (pentru miron30234):

NU. Pentru a intelege unde este pozitionata perioada fertila in cadrul unui ciclu menstrual voi folosi ca exemplu pe cel de 28 de zile fiindca aceasta reprezinta asa numitul ciclu mediu/normal care este cel mai frecvent in cazul ciclurilor REGULATE (fiindca doar la acest tip de ciclu de poate determina OVULATIA di automat si perioada fertila de 4-5 zile de dinaintea zilei de ovulatie. Astfel ca primele 9-10 zile sunt considerate NEFERTILE inclusiv si zilele de menstruatie, (prima zi de menstruatie, reprezinta si prima zi a noului ciclu menstrual). Pe urma urmeaza PERIOADA FERTILA incepand cu a 11 zi si tine pana in a 17 zi a ciclului menstrual dupa care din a 18 zi incepe a 2-a perioada nefertila care tine pana in a 28 -a zi a ciclului.

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă e în perioada fertilă, e FOARTE posibil să rămână gravidă.
Felicitări!

| danutzu96 a răspuns:

Copilasi daca va jucati cu focul va mai si ardeti. Corbulalbrosu ti-a raspuns cel mai bine la intrebare. Sanse exista.

| Necunoscut112 a răspuns:

"Vitorul" tău s-ar putea să fie compromis oricum, indiferent dacă a rămas gravidă prietena ta sau nu.

| miron30234 explică (pentru Necunoscut112):

De ce sa fie compromis exprimate mai bine

| Staind a răspuns:

Foloseste prezervativul.
Nu repeta greseala parintilor tai.

| miron30234 explică (pentru Staind):

Adica vrei sa imi zici ca eu sa nu repet greseala ce au facut-o parinti tai

| Staind a răspuns (pentru miron30234):

Pf. Au. Rekt.
Scuze boss.

| Otto19 a răspuns:

Nu iti fa griji aiurea, vorbeste cu ea, discutati, trimite`o la un control

| miron30234 explică (pentru Otto19):

Pai vezi exista si o problema stau cu ea de 9 luni si are doar 15 ani... sad