| ioana2796 a întrebat:

Buna ziua!
De aproape 9 luni incerc sa raman insarcinata fara rezultat. Luna aceasta aveam sperante foarte mari, avand ultimul ciclu pe data de 12 mai, cu o durata de 6 zile (18 mai), am facut dragoste in data de 28(considerata ziua ovulatiei). Ieri, 31 mai am inceput sa am niste scurgeri, la inceput maro, apoi sange intr-o cantitate redusa, care este prezent si acum.
Mi-am notat menstruatiile in ultimele 9 luni si nu pot spune ca sunt chiar regulate, de 2 ori mi s-a intamplat sa apara ciclul de doua ori intr-o luna.
MEntionez ca aseara m-am simtit foarte rau, avand greata si stari de ameteala.
Pareri?
Poate exista o sarcina?
Daca nu, care ar fi cauzele?
Precizez ca analizele noastre sunt bune.
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Abcd1234ef56 a răspuns:

Chestia cu sangerarea stiu ca a mai avut cineva din familie; de fapt a avut mari probleme. Nu-ti mai spun ca nu are rost sa-ti cobor moralul. Nu au renuntat si pana la urma au reusit! Astazi au o dulceata de copil!
Daca un specialist nu poate sa-ti dea un verdict concret, eu, ca baiat, aproape de varsta ta (cu un an mai mare) n-am de unde sti mai multe.
O alta varianta ar fi sa renuntati pentru o perioada de timp la aceasta sarcina.
Voi faceti ce vreti, ca doar e viata voastra, dar tind sa cred ca e nevoie de o refacere.
Mult succes Ioana, imi pare foarte rau ca nu am putut sa te ajut cu mai multe informatii, mi-ar face mare placere sa aflu ca ati reusit, iar in ziua in care vei deveni mamica sa stii ca sunt sufleteste alaturi de tine si ai tai!

14 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Nu stiu sa te ajut, sunt pe langa, dar nu ma pot abtine sa nu zic: vad in fiecare zi pustoaice ce raman insarcinate te miri pe unde si femei, ca tine, o data la an, incercand din rasputeri sa aduca pe lume o viata si nu reusesc. urata treaba. eu va doresc din tot sufletul sa aveti un copil sanatos, ca frumos o fii sigur!

| ioana2796 explică (pentru DNSK):

E un paradox, de fapt, daca stau sa privesc in jur pot spune ca viata intreaga de multe ori e paradoxala; primesti exact ce nu ti doresti si iti doresti ceea ce nu primesti. sad

| DNSK a răspuns (pentru ioana2796):

Exact.din pacate.

| neutrino a răspuns:

Ioana draga, daca-ti doresti sa ai un copil inseamna ca esti destul de matura pentru a intelege ca nu aici vei gasi raspunsul mult asteptat. Totusi, daca spui ca analizele voatre sunt bune, atunci nu-ti ramane decat sa "insistati" si sa sperati, dar mergeti totusi la un medic bun, numai el este cel ce va poate da un sfat competent. Multa sanatate, spor la treaba, si sper ca in curand sa ne spui si noua ca...esti fericita. Mult succes!

| ioana2796 explică (pentru neutrino):

Stiu foarte clar ca nu imi rezolv problemele aici, dar fiind bine din punct de vedere medical, si "muncind" luna de luna fara rezultat, as dori sa aflu si alte opinii. poate a mai fost cineva in situatia mea, poate altcineva cunoaste cazuri, sau e mai bine documentat/a decat mine.

| MedRex a răspuns:

In primul rand depinde de varsta ta. In al doilea, rata normala de succes la o sarcina e de 25%, asa ca de obicei dupa un an de incercari trebuie sa iti pui problema ca ar fi o problema.
Daca exista o sarcina trebuie facut un test rapid sau βHCG. Cel mai bine e sa mergi la medicul ginecolog sa urmareasca cand se matureaza un ovul si sa vada ecografic cand e pe cale sa se rupa si atunci ar fi indicat sa incerati din nou.

| ioana2796 explică (pentru MedRex):

Am 23 ani

| MedRex a răspuns (pentru ioana2796):

Încercați în continuare. Dacă nu aveți probleme de sănătate care să vă reducă fertilitatea, nu trebuie luate măsuri extraordinare. Try and try

| ioana2796 explică (pentru MedRex):

In ultimele 4 luni am devenit foarte stresata, mai tot timpul abatuta, ma supara foarte tare problema asta.
Am si slabit foarte mult in perioada asta. de la 63 de kg, acum am 52 sad
Ma gandesc mereu ca noi ne dorim atat de mult si cum a spus si Abcd1234ef56 referitor la pustoaicele astea. lor le da Dumnezeu copilasi si ii arunca, iar noi cei ce incercam de atata timp... M-a luat iar plansul, nu vreau sa mai intru in amanunte sad

| MedRex a răspuns (pentru ioana2796):

Asta e natura. Cu varsta fertilitatea descreste. La 23 de ani e varsta normala pentru reproducere. Stresul afecteaza foarte mult actul reproducerii. Incearca in primul rand sa iti iei timp liber sa te relaxezi, sa nu mai fii atat de stresata si sa nu iti agresezi corpul. Fii optimista. happy

| ioana2796 explică (pentru MedRex):

Da, am fost si optimista, am tot felul de momente. de obicei sunt optimista din ziua presupusei ovulatii pana in ziua cand apare menstruatia. sad
Dupa cum am spus. nu stiu ce inseamna aceste dereglari, ma gandisem sa iau duphaston, dar medicul a zis sa astept.

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Cred ca s-a speriat barza, vazand atatea intrebari gen: "am 13 ani si am facut dragoste cu prietenul meu; e posibil sa fiu insarcinata?"
O mica vizita la medic impreuna cu partenerul tau ar fi mai indicata, deoarece, problemele difera in functie de organism. Ii recomand partenerului tau, ca atunci cand face baie, mai spre sfarsit sa dea drumul la apa rece. Apa rece mareste cantitatea lichidului seminal si contribuie la imbunatatirea acestuia. De asemenea, e bine ca o perioada de timp sa nu consumati alcool, incercati sa consumati mai putina carne. Pentru barbati este recomandat consumul de telina. Incercati sa evitati tutunul, cafeaua si bauturile carbogazoase (cola, fanta, sprite etc). Stim cu totii ca sunt daunatoare. In momentul in care va doriti sa faceti un bebe, presupun ca va intereseaza si starea acestuia de sanatate, nu?
Ei bine, pentru a da nastere unui sufletel sanatos, trebuie sa mananci numai alimente sanatoase. Sunt convins ca stiai.
Aveti tot timpul din lume, numai sa aveti rabdare!
Spor la munca si sa va dea Domnul copii sanatosi, frumusei si sa va ocupati de ei!

| ioana2796 explică (pentru Abcd1234ef56):

Multumesc frumos! Avem o alimentatie sanatoasa in mare parte, alcool nu consumam...el fumeaza, dar nu in exces.
Am fost la medic impreuna si analizele au fost ok. Nelamurirea mea cea mai mare in momentul de fata este aceea ca nu stiu ce poate insena sangerarea asta. De 9 luni ma tot documentez, citesc, vorbesc cu medicul, cunoscuti, dar nimeni nu imi da un raspuns concret. M-am saturat sa aud "vine el cand o vrea Dumnezeu"(ma rog in fiecare seara sad ) sau "sunteti tineri, aveti timp" sau "aveti rabdare" sad
Referitor la aceasta sangerare as vrea sa cred ca e vorba de spooting, dar din cate stiu ar fi prea devreme sad

| Abcd1234ef56 a răspuns (pentru ioana2796):

Chestia cu sangerarea stiu ca a mai avut cineva din familie; de fapt a avut mari probleme. Nu-ti mai spun ca nu are rost sa-ti cobor moralul. Nu au renuntat si pana la urma au reusit! Astazi au o dulceata de copil!
Daca un specialist nu poate sa-ti dea un verdict concret, eu, ca baiat, aproape de varsta ta (cu un an mai mare) n-am de unde sti mai multe.
O alta varianta ar fi sa renuntati pentru o perioada de timp la aceasta sarcina.
Voi faceti ce vreti, ca doar e viata voastra, dar tind sa cred ca e nevoie de o refacere.
Mult succes Ioana, imi pare foarte rau ca nu am putut sa te ajut cu mai multe informatii, mi-ar face mare placere sa aflu ca ati reusit, iar in ziua in care vei deveni mamica sa stii ca sunt sufleteste alaturi de tine si ai tai!

| ioana2796 explică:

Abcd1234ef56, crezi ca a fost avort spontan?