| anonim_4396 a întrebat:

In ultimele 2 luni am avut menstruatie regulata(pana atunci nu era) iar luna asta,cu o saptamana inainte de data la care imi vine de obicei au inceput niate scurgeri rosii spre maro, cheaguri si dupa mi-a curs normal si am crezut ca mi-a venit mai devreme dar nu a tinut decat 2 zile si s a oprit. Ce credeti?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual nu se regleaza atat de simplu, usor. Probabil ca ultimele 2 cicluri au avut aceeasi lungime dar se pare ca a fost doar o intamplare. Se poate comsidera ca ciclul menstrual este unul regulat doar in situatia in care ultimele 6-8 cicluri au constant aceeasi lungime, cu o eventuala diferenta insa de doar +/- 1 zi. Sangerarea de care amintesti se poate datora faptului ca glandele endocrine functioneaza incorect, dezordonat posibil cu intreruperi ceea ce provoaca dereglari hormonale majore. In astfel de situatii consultatia endocrinologica devine obligatorie fiindca doar asa ti se vor face toate analizele strict necesare in vederea determinarii naturii dereglarii hormonale. Ulterior in baza rezultatelor obtinute, medicul ginecolog in stransa colaborare cu medicul endocrinolog vor putea stabili profilul tau hormonal real si prescrie tratamentul corespunzator. In cazul tau trebuie intervenit pentru a se determina cauza si nu doar pe urma sa se trateze efectele acestor dereglari hormonale. Multa sanatate!