| Andreeae34 a întrebat:

Buna ziua din nou. V-am spus mai acum 5 zile cred ca am făcut dragoste cu iubitul pe 14 Iulie săptămâna trecută de s-a întâmplat sa, se spargă prezervativul și pe 20 Iulie mi-a venit o falsa menstruație pentru ca nu o pot numi menstruație. A venit puțin cantitativ de culoare spre un rozaliu. In primul rând bine-nțeles ca am avut aceleași crampe și sânii sunt și acum întăriti, a ținut pana ieri. Menționez ca la mine tine 6 zile, azi când am fost la baie bine-nțeles când m-am șters am făcut acum maroniu, crampe mai am dar nu persista. V-am spus ca luni pe 20 Iulie am făcut un test dar a fost negativ ca nici nu aveam 7 zile măcar nu mai vorbesc de 10 zile dar mâine sau respectiv poimâine îl voi repeta. Voi ce părere aveți? Cele care au trecut prin asta? Credeți ca ar fi posibil? Eu 50% cred ca ar fi vorba despre o sarcina acum nu știu, vreau sa aud și părerile voastre. Multumesc!

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă s/a rupt prezervativul poți fi însărcinată și poți să ai ciclu peste sarcină. Eu la prima sarcină de 2 ori testul mi=a ieșit negativ și abia când sarcina avea 5.6 săptămîni a ieșit pozitiv.

| corbulalbrosu a răspuns:

CAND SE POATE FACE TESTUL DE SARCINA (pe baza urinei) AL CARUI REZULTAT SA FIE 98-99% VALID, VALABIL SI CORECT?
Daca sperma a ajuns in vagin si spermatozoizii din ea reusesc sa treaca in uter, unde vor fecunda ovulul, in acel caz ovulul care a fost fecundat pentru a deveni o sarcina implantata trebuie sa porneasca intr-o ''calatorie'' de cca. 8-10 zile prin trompa uterina de la locul fecundarii pana in UTER cu scopul de a-si gasi locul potrivit pentru implantarea sa in masa ENDOMETRULUI prin asa numitul proces de NIDATIE. Numai dupa ce sarcina este fixat in endometru, va incepe sa produca hormonul de sarcina hCG chiar imediat/din momentul implantarii. Asta inseamna ca hormonul de sarcina hCG incepe sa fie produs de ovulul fecundat cel mai devreme de prin ziua a 8, 9 sau a 10 zi dupa data formarii sale numarat de la data intretinerii actului sexual. Sarcina reuseste sa produca cantitatea minim detectabila (CMD) de hormon hCG de regula dupa o perioada minima de 4-5 zile, dar s-a constatat ca de obicei aceasta perioada este de circa 7-10 zile. Am postat de multe ori acest raspuns fiindca poate mai invata fiecare cate ceva.
""In privinta momentului in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA, trebuie stiut faptul ca acesta poate fi facut oricand, in orice moment al ciclului, practic in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut sexul, sau imediat dupa ce a fost intretinut sexul, dupa 10-14 zile, asa cum sustin/pretind si se lauda majoritatea producatorilor de testere, (niste MINCINOSI notorii) care sustin ca rezultatul obtinut dupa trecerea a doar 10-14 este valabil si corect insa evita/''uita'' sa mentioneze daca si in ce proportie vor fi si corecte rezultatele obtinute. Intr-adevar testul poate fi facut si in acel moment (adica a 14 -16-a zi), DAR in astfel de situatii, rezultatul care poate fi ACCEPTAT si sa fie si luat in vedere si in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit POZITIV.
Orice alt rezultat obtinut cu orice tester indiferent de marca sau producator, care este NEGATIV, insa testul a fost facut inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la data sexului sau a ovulatie, NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca de regula este un rezultat cel mai probabil FALS in proportie de 80-95%. Atunci cand testul este facut dupa trecerea a doar 10 zile de la actul sexual rezultatul obtinut este in proportie de 97-98% NEGATIV insa este si 100% FALS. Pe baza experientei s-a constatat ca din numarul total al femeilor SIGUR insarcinate, DOAR circa 1-2% vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV iar restului de 98-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV insa 100% FALS.
Cu fiecare zi care trece, fata de a 10a zi, numarul testelor cu rezultatul FALS NEGATIV se va micsora si diminua progresiv, in schimb cu cat testarea se va apropia de a 21-a zi va creste din ce in ce mai mult rezultatul corect : POZITIV, pana in momentul in care testarea se face dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat), moment in care cca 98-99% din numarul total al femeilor insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil si corect : POZITIV si numai/doar 1-2% vor mai fi in continuare FALS NEGATIVE. REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU va putea fi/iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine cu mai putia subtanta de contrast in liniuta de pozitivare, adica mai putin sensibile pot oferi mai des si mai multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper ca vei intelege mesajul, pentru a nu ''te culca pe- ureche'' cum s-ar spune cu rezultatele obtinute. Testele efectuate mult prea devreme, inainte de a trece minim 18-20 de zile, reprezinta banii aruncati INUTIL pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoi. Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula si oferi un raspuns si avizat si corect intrebarii tale, in mod obligatoriu trebuie sa fie stiute/cunoscute urmatoarele date strict necesare cu privire la ciclul tau menstrual :
-- de care tip este CICLUL MENSTRUAL : regulat? sau neregulat? (deci NU este vorba de sangerarea menstruala cea de cateva zile)
-- care este lungimea ciclului menstrual ca numar de zile : mai scurt de 28 de zile sau mai lung,
-- In ce data a pornit ultima menstruatie?
-- In ce data ar fi urmat sa porneasca viitoarea menstruatie (dupa observatiile sau calculele tale).
Daca in mod absolut sigur sperma NU a fost ejaculata in vagin, in acel caz in proportie de peste 98-99 % este IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si in cazul in care ai fi fost in una din zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual.
De asemenea, daca cu circa 3-4 ore inainte de a incepe actul sexual, iubitul tau NU a ejaculat (si daca cumva a si urinat inainte sa inceapa actul sexual), atunci se poate afirma fara nicio teama ca atat teoretic cat si practic este IMPOSIBIL sa poata sa existe spermatozoizi in continutul lichidul preejaculator si ca atare si formarea sarcinii se poate exclude in totalitate.
In schimb, daca a ajuns sperma in vagin, in acel caz se va putea formula un raspuns obiectiv si probail si corect numai daca vei transmite toate datele strict necesare care au fost precizate.

| RowseRj a răspuns:

Nu-ți pot spune sigur. Perioada este foarte mică. Dar te-ai gândit ce vei face dacă ești însărcinată? Îți dorești copilul ăsta?