| Daianado a întrebat:

Este a doua lună in care menstruatia imi vine la 21, respectiv 19 zile, in conditiile in care pana acum am luat tratament cu progesteron pentru chisturi si aveam ciclul regulat, dar nu am mai continuat tratamentul. De obicei, menstruatia era abundenta, dar acum curge putin sange si e de culoare NEAGRA si are o textura groasa, vascoasa. De asemenea, am gasesc bucati lungi, ca o gelatină, ca un jeleu, de sange inchis la culoare.
Care ar fi problema? Nu mi se pare in regula. Ultima data cand i-am spus doctorului a zis ca e schimbata culoarea de la chisturi, iar acelea sunt cheaguri. (am ovar micropolichistic)
Sau este posibila o sarcina, desi am aceste secretii? Am avut contacte sexuale neprotejate, si in ziua a 15a-a 16-a a ciclului, insa nu stiu daca era zi de fertilitate avand in vedere menstrutia dereglata. Oricum, tot timpul doar un act si mereu finalizat in exterior.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclu de 19- 20 de zile, nu se mai poate numii ciclu regulat, iar zilele fertile nu se mai pot calcula.
Posibil a fie sarcina, dar oricum ar fi, cheagurile nu sun semn bun.
Mergi la un alt ginecolog si fa-ti ecografie abdominala, sau un CT scan, pentru ca, ce ti se intampla tie nu ese nici normal si nici sanatos.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai scurt ciclu menstrual in care se poate produce ovulatia este de 21 de zile. In cazul ciclului de 21 de zile, OVULUL este eliberat din foliculul ovarian in cea de a 7 sau a 8-a zi a ciclului numarat fata de prima zi de menstruatie astfel ca cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILA sunt situate intre cea de a 4-a si a 9-a zi a ciclului. In cazul ciclului cu lungimea mai mica de 21 de zile, ovulul eliberat este neviabil/infertil si din acest motiv ciclul este ''neproductiv''. Cantitatea, textura, culoarea si fluxul sangelui menstrual eliminat a fost mai diferita sau mai atipica fata de cea de alta data datorita faptului ca desfasurarea atat a ciclului cat si a procesului menstrual a fost anormala si atipica din cauza ca intreaga activitate hormonala este grav/sever dereglata. Fiindca actele sexuale au fost intretinute cu mult timp dupa terminarea perioadei fertile, formarea sarcinii in aceste conditii devine cu totul imposibila. Multa sanatate!