| anonim_4396 a întrebat:

este sigur sa folosesc ovulele Contracept-M cu prezervativ? Scrie pe prezervative ca pot fi deteriorate de unele pastile intravaginale. Contracept-M poate face asta? Sau pot folosi ambele metode fara probleme?

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Acele ovule sunt o formă de contracepție, am folosit și eu cu prietena mea și sunt destul de sigure. Trebuie să-l introduci în vagin, să aștepți vreo 15 minute până se topește și poți să faci sex fără prezervativ. Contracept M conține un spermicid care va omorâ spermatozoizii în interiorul vaginului însă nu este chiar așa eficient ca prezervativul. Aș estima eficiența undeva la 85% sau 90%. Ai grijă să nu te speli cu săpun imediat după aceea pentru că săpunul distruge acel spermicid și pastila nu va mai avea efect. Așteaptă măcar o oră sau două până să folosești săpun sau gel de duș, cu apă e ok.

| Justme79 a răspuns:

In timpul cand folosesti aceste ovule nu este indicat sa ai contact sexual indiferent daca este cu sau fara protectie ....pe intelesul tau daca vrei sa ai contact inainte poti dar nu in aceeasi zi daca ai folosit acele ovule...