| Adytza551 a întrebat:

Buna ziua eu am 19 ani prietena mea are 15 ani si vreo 3 luni, suntem impreuna de 1 an, o iubesc enorm de mult, am facut sex acum o luna cu ea pentru prima data la amdoi.acum parinti ei a aflat si vrea sa o duca la ginecolog, sunt foarte speriat si rapus, ea a zis ca ma iubeste si ca ori ce ar fi nu spune ca am fost eu, dar vreau sa stiu daca noul cod penal are noi schimbari in cauza mea

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Avand in vedere ca ea e minora si sub tutela parintilor, acestia te pot actiona in instanta.
Se va lua in considerare si ce spune ea dar nu garantez ca asta va fi o salvare.
Si pana la urma daca o duc la ginecolog ce?
Oricum va intra singura acolo...in principiu. Ca doar n-o intra ma-sa sa o tina de mana. Si poate spune ca nu a facut sex si ca nu stie de ce nu mai are himenul intact.
Dar parerea mea e ca tu ca adult trebuie sa stii ca odata comisa o fapta, trebuie sa iti asumi consecintele si nu sa fugi ca o fetita speriata.
Daca o iubesti vei fi alaturi de ea indiferent ce vor face parintii ei.

| TreiSurori a răspuns:

Sa nu patesti ca roxana babenco, dupa ce ea i`a invitat pe cei 5 si s`au imbatat pana nu au mai putut (cu acordul ei) au facut sex si apoi ea fetita `desteapta` a reclamat la politie ca a fost violata. In loc sa ramana in scoala acum se plimba prin tribunale lol.

| DeathReaper a răspuns:

Daca te da in judecata... Nu prea scapi. Legea interzice ca minorii sa aiba contace sexuale si cel tras la raspundere e ala mai mare indiferent femeie barbat, minor adult

| Everithyng1922 a răspuns:

Ai mai pus acesta intrebare o data.
Daca nu ai fortat-o sa faca nimic din ceea ce ea nu a vrut, nu ai de ce sa-ti fie teama a fost un act de comun acord.

| NustuSigur a răspuns:

Fara acordul ei (ca ai fi violato), parintii nu te pot da in judecata