| Andrarea a întrebat:

Bună ziua, fetelor. Pe data de 15.03. 2022 mi-a început ciclul menstrual iar pe data de 21.03. 2022 s-a încheiat. Am avut contact sexual neprotejat în ultima zi de CM(când s-a terminat). În ultima zi de CM suntem fertile? Din câte știu eu nu.dar îmi e frică să nu rămân gravidă. Ţin să menționez că partenerul nu a ejaculat în apropierea vaginului,nici în vagin,a urinat, s-a spălat! După cât timp pot face un test? Care sunt șansele de a rămâne? O zi frumoasă tuturor!

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Poti face test de sarcina incepand cu 11.04. 2022. ca sa ai rezultate corecte.
Numai ca ai face degeaba testul,din ceea ce ne-ai descris,categoric nu esti insarcinata.
Perioada ta cu fertilitate ridicata incepe cel mai probabil de azi si zece zile stai cuminte,ca sa depasesti perioada de ovulatie fara accidente,asta ar fi una.
Pe urma,cauta pe net o aplicatie macar, care sa-ti tina calendarul menstrual sa stii in ce faza esti cu fertilitatea in fiecare clipa.
Oricum, nu inteleg pentru nimic in lume de ce nu folosesti prezervativ, e ca si cum ai intra intr-un incendiu fara uniforma de protectie, iti asumi un risc nebunesc!

| Violleta2022 a răspuns:

In ultima zi de ciclu menstrual nu esti in perioada fertila si nu poti ramane gravida.
Un test corect de sarcian se poate face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

Te sfatuiesc ca pe viitor sa faci numai sex protejat cu prezervativul, fiindca te protejeaza nu doar de o sarcina nedorita dar si de boli grave, care se transmit prin sex.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in vagin nu poti sa ramai gravida. Testul de sarcina se poate face la 21 de zile de la ultimul act sexual.

| mi25 a răspuns:

1. Daca nu a ejaculat in vagin nu e cazul sa-ti faci probleme.
2. A sasea zi poate fi zi fertila daca ciclul menstrual este mai mic sau egal cu 25 de zile.