| Anonim9800 a întrebat:

Buna ziua! Iau anticoncepționale Logest și in paralel am luat niște medicamente: Vitamina D3, Tardyferon (fier), Ketonal si un complex de vitamine( calciu, magneziu, zinc, seleniu). As dori sa știu dacă toate aceste medicamente influentează efectul Logest?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, influenteaza dominunand efectul anticonceptionalelor.
In acest caz se foloseste si prezervativul, ca sa fii complet protejata la sex.

| GeorgeCazan a răspuns:

Un medic sau un farmacist (mai degrabă) ar putea să vă ajute. A cere ajutor pe internet, despre cum interacționează diferite medicamente între ele, mi se pare o mare inconștiență. Și dacă citiți prospectul la fiecare medicament în parte, nu este de ajuns. Interacțiunile dintte diferite medicamente pot avea diferite influente, pot accelera, diminua sau anula efectul pentru care sunt luate.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru GeorgeCazan):

Combinatiile intre medicamente te pot ucide.

| Mitzupitzu a răspuns:

Ketonal? Logest? Ai citit prospectul?