| Qwerty231 a întrebat:

Ieri am avut un contact sexual cu prietenul meu si prezervativul s-a rupt, am observat destul de repede, iar la jumatate de ora dupa am luat pilula de a doua zi, EllaOne, tin sa mentionez ca nu eram in perioada fertila. Aveti vreo parere?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care actul sexual este intretinut in afara celor 5-6 zile ale perioadei fertile chiar si daca sperma ajunge in vagin in acel caz formarea sarcinii devine teoretic in proportie de preste 98% IMPOSIBILA. In situatia prezentata se poate considera si aprecia ca folosirea pastilei contraceptive (de a 2-a zi) si cu atat mai mult a pastilei avortive EllaOne (de a 5-a zi), reprezinta pur si simplu o hotarare ilogica si irationala sau altfel spus un act de o crasa IRESPONSABILITATE. NO COMMENT!

| Andreeush a răspuns:

Daca ai luat pilula dupa jumatate de ora nu cred ca ar putea fi vorba de o sarcina. Pot aparea efecte adverse precum greata, varsaturi iar menstruatia ti-ar putea intarzia luna viitoare. Stai linistita, in felul asta eviti o sarcina nedorita.

| ibaal a răspuns:

1. De unde luati voi prezervativele astea de se rup asa repede!? laughing
Am vazut o gramada cu problema asta in aceasta categorielaughing
2. Perioada infertila+pastila=nu se intampla nimic, insa mereu mai poate fi un 1% poate...
Improbabil totusi!winking