| anonim_4396 a întrebat:

Bună, ieri am avut un contact sexual cu prietenul meu și s-a rupt prezervativul, am luat "pilula de a doua zi" după o ora de la contactul sexual, iar azi mi-a fost puțin greata, dar nu am avut vărsături, ce ar putea sa însemne asta?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca senzatia de greata a fost provocata de o reactie adversa a organismului tau fata de componentele existente in pastila, nimic altceva. Intrebarea care se pune/naste intr-o astfel de situatie este urmatoarea : a fost absolut necesara folosirea pastilei respective? Sexul de ieri s-a terminat cu ejacularea spermei in prezervativ? Ieri ai fost in perioada fertila a ciclului tau menstrual incat sa existe posibilitatea de a se forma o sarcina? A fost imperios necesara folosirea pastilei stiind ca ciclul tau maenstrual va fi complet dereglat pentru o perioada de multe luni? Oare ai analizat aceste aspecte sau ai folosit pastila absolut inutil asa cum au procedat marea majoritate a celor care au intrebat in ultima vreme despre efecte insadupa ce au facut prostia. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai fost in perioada fertila in momentul desfasurari actului sexual, este posibil sa fi ramas gravida.

| keenkee a răspuns:

A fost nevoie sa iau acea pastila, prezervativul era deja rupt când el a ejacuat, nu am simțit nici unul când prezervativul s-a rupt.

| AlinUFT a răspuns (pentru keenkee):

Stai linistita. E normal sa-ti fie putin rau dupa acea pastila, mai ales ca aceea contine hormoni foarte puternici! Greata si varsaturile nu apar a doua zi dupa ce iubitul tau a zis "oups" happy Incearca sa nu te obisnuiesti sa iei pastila aia pentru ca la un moment dat s-ar putea sa nu mai poti face copii deloc, in cazul in care iti vei dori in viitor. Cumparati-va prezervative de calitate (stiu ca sunt mai scumpe dar merita toti banii, in sensul ca mai bine dai 10 lei decat sa te chinui cu o sarcina nedorita) si un lubrifiant. Eu iti sugerez sa mergi cu iubitul tau la un medic ginecolog si sa-ti iei pastile anticonceptionale - ATENTIE: NU LUA DUPA URECHE! O sa iti faca analize si o sa iti dea ce e mai bun pentru corpul tau, fara ca tu sa ai efecte secundare precum ingrasare etc. Mult succes!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru keenkee):

Eu te-am intrebat DACA in momentul producerii "accidentului" AI FOST in perioada fertila a ciclului menstrual?

| keenkee a răspuns:

A fost în prima zi după menstruație.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru keenkee):

Care poate fi motivul ca am intuit in mod corect ca ai folosit acea pastila absolut INUTIL, FARA ROST? As fi indraznit sa pun pariu ca s-a intamplat astfel deoarece nu as mai fi pus atatea intrebari. Ai procedat absolut IRESPONSABIL, deoarece este stabilit atit stiintific cat si medical ca in primele 8-9 zile ale ciclului menstrual este aproape IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina cu atat mai putin in prima zi de dupa menstruatie, deoarece in aceasta perioada in proportie de 95-100% nu poate exista un OVUL VIABIL in uter. Pastila contraceptiva ai folosit-o complet aiurea, INUTIL/FARA ROST deoarece hormonul sintetic existent in pastila folosita nu a avut asupra a ce sa actioneze dintrum motiv extrem de simplu; fiindca lipseste ovulul si nici nu se putea forma in urmatoarele 5-7 zile. In schimb ai reusit performanta ca prin surplusul de hormoni care nu doar ca sunt INUTILI in organism ci sunt extrem de daunatori, sa-ti dereglezi din punct de vedere hormonal ciclul menstrual pentru o lunga perioada imposibil de a fi intuita/determinata in acest moment. Trebuie sa te astepti si sa-ti pregatesti absorbante fiindca este foarte posibil ca in urmatoarele 4-7 zile sa iti apara o sangerare slaba care sa se manifeste cam 2-3 zile. Sangerarea respectiva va reprezenta o reactie de aparare a organismului fata de hormonii introdusi in organism absolut inutil si nu menstruatia cum sunt tentati sa considere majoritatea celor care folosesc astfel de pastile. Menstruatia adevarata se va produce probabil la data la care ar fi fost normal sa inceapa, insa acest lucru va depinde in primul rand de intensitatea dereglarii hormonale ce se va produce in mod aproape sigur, indiscutabil. Deoarece greseala si raul s-a produs acum nu vei avea altceva de facut decat sa te rogi ca urmarile faptei tale NESABUITE/IRESPONSABILE sa nu fie deosebit de grave. Te anunt pe aceasta cale ca posibilitatea de a se forma o sarcina a fost 0 (ZERO) practic aproape IMPOSIBILA. Sper sa-ti fie invatatura de minte pe viitor. Multa sanatate!