| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da un sfat? Menstruatia mi-a venit in 26 aprilie deci luna asta si in 28 aprilie era pe terminate azi 29 aprilie mai curg 1-2 picaturi, si eu cu iubitul meu am facut dragoste, doar m-a penetrat de 2 ori cu capul penisului fara prezervativ. Cand a scos penisul era putin umed pentru ca era excitat...este risc de sarcina? Pt ca am continuat cu prezervativ actul sexual stiu ca exista risc dar e posibil? Mai ales ca de abia mi s-a terminat menstruatia? Multumesc mult!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic in primele 3-4 zile de dupa menstruatie, adica in zilele a 4-7-a a ciclului menstrual probabilitatea de formare a unei sarcini este de maxim 3-5% in cazul in care sperma este ejaculata in vagin si de 1-3% in cazul in care nu se ejaculeaza in vagin. Poti fi ferm convinsa ca formarea unei sarcini este IMPOSIBILA insituatia prezentata. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Păi nu e panică, riscul e nul dacă ai folosit prezervativ, și în plus nu erai în perioada fertilă!

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

M-a penetrat de 2 ori fara prezervativ dar a intrat putin si er umed si doar dupa am continuat cu prezervativ... exista un risc mare?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai de ce să te sperii, de data asta. Decât, eventual, de vreo infecție cu transmitere sexuală.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

De infectii nu ne temem pentru ca ambii am facut analize si nu am avut alti parteneri. Dar ma ingrijoreaza aparitia unei eventuale sarcini...

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc in conditiile descrise de tine, nu este posibila o sarcina.

| EnourmousLove0909 a răspuns:

Nu, riscul de a ramane insarcinata nu este mare. Mai ales ca esti la sfarsitul menstruatiei. Stati linistiti. Sanatate!