| xxKimiko a întrebat:

Buna ziua, inainte de a incepe sa va povestesc as vrea sa precizez faptul ca sunt majora si as avea nevoie de explicatii deoarece nu am avut ocazia de a primi de la parinti.Pana acum o luna am fost virgina.Impreuna cu niste prieteni foarte vechi am fost la o cabana. S-a intamplat oarecum in seara aia sa se ajunga in punctul de a face sex. M-a penetrat in jur de 3 minute fara prezervativ, pana am realizat ca nu are si l-am oprit, pentru ca nu voiam sa-mi asum niciun risc. Better safe than sorry. Cum eram sub influenta alcoolului am spus sa nu risc si sa iau ziua urmatoare pastila de a 2 a zi. El imi spusese ca nu avea cum sa ejaculeze, dar cum bause am spus mai bine sa fiu precauta. Mie ciclul imi venea mai mereu in jurul zilei de 4..Desi ultima oara(fix inainte de actul sexual care a fost pe 10 septembrie) imi venise undeva fix la sfarsitul lunii, 29, pe acolo.Sunt constienta ca pastila de a 2 a zi poate face menstruatia sa intarzie, doar ca suntem in 8 si nu am senzatia ca-mi vine. Am facut un test acum 2 zile (SureCheck) si a iesit negativ.Dar am inteles ca, chisturile pot modifica raspunsul. Am avut greturi care acum cred ca erau de la anxietatea si frica mea de sarcina, caci dupa ce am facut testul am putut sa dorm linistita si imi trecuse starea de greata. Nu stiu ce sa cred si nu prea am cui sa incer sfatul.Planuiesc sa fac din nou un test poimaine sa ma asigur.Stiu ca sansele sunt mici doar ca sunt paranoica.Ce ar trebui sa fac si care ar fi sansele sa fiu insarcinata?

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ar trebui să mergi la un psiholog; șanse de sarcină - fix zero.
Tulburări de declanșare a menstrei vor mai fi cel puțin 6 luni. Nu mai lua aiurea pastila aia!

| Floridori a răspuns:

In primul rand as vrea sa clarific faptul ca nici chisturile, nici alte afectiuni NU ar avea cum sa influenteze rezultatul unui test de sarcina.
Testul de sarcina se bazeaza pe detectarea hormonului beta-hCG in urina, hormon ce este prezent in cantitati mari in cazul unei sarcini.

Daca testul a fost facut dupa 21 de zile de la incident, atunci rezultatul poate fi considerat ca fiind 99, 99% relevant.Deci nu esti insarcinata.
Daca a fost facut mai devreme, il poti repeta dupa ce se implinesc acele 21 de zile pentru a sta linistita.

In orice caz, sarcina se poate forma numai daca spermatozoizii ajung intentionat sau accidental in vagin strict in cele 6 zile fertile ale femeii.
Desigur, deoarece ultimul ciclu menstrual a fost usor dereglat fata de anterioarele, atunci nu ne putem baza pe o lungime sigura a ciclului astfel incat sa putem calcula perioada fertila, deci aici ar putea exista mici dubii.

Deja stii ca pastila de a doua zi poate modifica lungimile ciclurilor, insa ceea ce nu stii este ca o poate modifica drastic pe perioade mai scurte 1-3 luni, pana la perioade mai lungi de pana la 12 luni, in functie de reactia fiecarui organism in parte.

Daca doresti, pentru linistea ta, repeta testul si daca cele 21 de zile au trecut si testul iese negativ in continuare, vorbim de o dereglare hormonala cauzata de administrarea pastilei de a doua zi.

Numai bine!

| xxKimiko explică (pentru Floridori):

Multumesc frumos pentru raspunsul detaliat, actul a avut loc pe data de 10 septembrie iar testul a fost facut in dimineata pe 6 octombrie. Din moment ce testul a aratat clar o liniuta ma gandesc ca l-am facut corect, asadar credeti ca este doar o dereglare? Este posibil sa fi fost intr-una din zilele fertilitatii in schimb. Ma nelinisteste situatia is sine, imi pare rau ca pun atatea intrebari.Multumesc inca o data

| Floridori a răspuns (pentru xxKimiko):

Cu drag!

In acest caz, testul facut poate fi considerat concludent si relevant, chiar daca sansele de sarcina erau aproape zero.

Perioada fertila se calculeaza in functie de lungimea ciclului, prima zi fiind si prima zi de sangerare menstruala, iar ultima zi fiind ziua anterioara urmatoarei sangerari menstruale.Astfel, prima zi de menstruatie va fi mereu si prima zi de ciclu.Lungimea unui ciclu este in majoritatea cazurilor de 28-35 de zile, dar este considerata o durata normala orice durata se incadreaza in intervalul 20-45 de zile.
Perioada fertila se calculeaza in functie de lungimea ciclului, sau mai bine zis, de data la care este programat urmatorul sa inceapa.Este asa deoarece, indiferent de lungimea ciclului, ovulatia se produce cu fix 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu menstrual.Cunoscand ziua ovulatiei, se adauga 4 zile inaintea acesteia si o zi dupa, rezultand in perioada fertila de 6 zile.
Deoarece ultimul tau ciclu a avut o lungime diferita, nu se poate spune cu exactitate ce lungime ar fi avut actualul in lipsa administrarii pastilei de a doua zi.De regula, pentru a calcula perioada fertila se iau in calcul minim ultimele 3 cicluri (ideal 6), iar daca dintre acestea, cel putin un ciclu a avut o lungime diferita cu mai mult de +/- 3 zile, calculul perioadei fertile este compromis.

Sa luam un exemplu. Daca inainte, menstruatia incepea in jurul datei de 4, inseamna ca ciclurile tale aveau o durata de 30-31 de zile.
In cazul unui ciclu de 30 de zile ovulatia se produce in ziua 16 (30-14= 16), ziua 1 fiind prima zi de menstruatie, perioada fertila fiind intre zilele 12 si 17 ale ciclului, ambele zile inclusiv.In cazul unui ciclu de 31 de zile, ovulatia are loc in ziua 17, perioada fertila intre zilele 13 si 18.
In cazul ultimei menstruatii care a inceput pe 29 august, se poate spune ca a inceput cu aproximativ 5-6 zile mai devreme, iar ciclul a avut o lungime de 25 de zile (de pe 4 pana pe 28), iar in cazul unui astfel de ciclu, ovulatia se produce in ziua 11 a ciclului, iar perioada fertila este cuprinsa intre zilele 7 si 12 ale ciclului. Dupa cum vezi, diferentele sunt evidente.In plus, deoarece a existat o diferenta in minus ce a depasit 3 zile, nu se poate determina daca modificarile hormonale ce au facut ca ciclul respectiv sa fie mai scurt au fost doar o intamplare, sau au avut impact astfel incat sa fi putut determina o lungime diferita si in cazul urmatoarelor cicluri, deci implicit si a actualului.Astfel, devine imposibil ca cineva sa se pronunte in ceea ce priveste perioada fertila a ciclului in curs.

Totusi, deoarece testul a fost facut dupa 21 de zile de la acea intamplare, nu cred ca ar trebui sa iti faci griji, deoarece rezultatul este concludent.

Cel mai probabil, pastila de a doua zi este cauzantul acestor dereglari hormonale ce determina si dereglarile menstruale actuale.

| xxKimiko explică (pentru Floridori):

Am mai citit despre cum se calculeaza perioada fertilitatii pe vreo 3 siteuri insa dumneavoastra mi-ati explicat perfect. Am inteles sinij caz de vor aparea alte nedumeriri, voi reveni.Mulțumesc din suflet pentru explicatiile detaliate, m-ați calmat. Noapte buna va doresc♡

| Floridori a răspuns (pentru xxKimiko):

Si eu care credeam ca explic oribil laughing

Daca mai ai nelamuriri, imi poti scrie oricand un mesaj privat.
In limita timpului disponibil, voi incerca pe cat posibil sa te ajut.

Numai bine si o seara linistita si frumoasa!

| Willis a răspuns:

Nu ai rămas, fii liniștită.

| outsidethebox a răspuns:

Sa te calmezi si sa repeti testul, precum ai spus. Iar pe viitor, aplica regula celor 7 zile, ca sa stai mai linistita. Bafta!

| gogugogugogu a răspuns:

Sa faci investigatii pentru eventuale boli venerice, sansele de sarcina sunt nule.