| David1994 a întrebat:

Dupa un test de sarcina negativ si aparitia ciclului la 4 zile dupa test care sunt sansele ca respectiva sa fie insarcinata?
Precizez ca ciclul numai venise de 40 de zile happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, când/cum ai făcut testul de sarcină, data exactă a actului sexual, data exactă a testului de sarcină, etc.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Apoi, DEPINDE când/cum a fost efectuat acel test de sarcină...

E posibil ca testul respectiv să NU fie concludent ( e posibil să iasă fals negativ ).

În general, se fac 2 teste de sarcină la interval de 3 zile între ele, pentru "confirmare"!

Eventual, să REfaci 2 teste de sarcină "corecte", aşa cum EXPLICAM într-un răspuns dat anterior.

Apoi, DEPINDE de aspectul/durata menstrei respective!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici" atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge atunci NU cred să fi însărcinată.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sansale sunt minime, intarzierea a fost cauzata de o dereglare hormonala

| Azµre a răspuns:

Ar fi cazul să meargă la un medic, poate fi o dereglare hormonală.

| drogh a răspuns:

Ar fi totuşi o şansă. Să mai facă încă un test, asta e soluţia.

| Violente a răspuns:

Dacă menstruația a fost normală din punct de vedere cantitativ, culoare, durată și dureri premenstruale atunci NU este însarcinată.

Bănuiesc că au trecut 40 de zile de la prima zi a ultimului ciclu, că dacă este vorba de o intarziere de 40 de zile are urgentă nevoie de un medic ginecolog.

URGENTĂ!