| Laszlofi_Lucia_1971 a întrebat:

luna aceasta mi-a venit ciclu mai repede cu o saptamana decat trebuia! iau anticonceptionale Loette si mai am inca 6 pastile pana intru in saptamana de pauza! spuneti-mi va rog ce se intampla! eu continui sa le iau deci ciclu ar trebui sa imi.fi venit exact peste o saptamana! este o dereglare? sunt protejata de o sarcina in caz de contact sexual ori trebuie folosit prezervativul! nu mi s-a intamplat pana acum iar un risc de sarcina nu este posibil! va multumesc

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este vorba de o sangerare care se poate manifesta inainte de menstruatie. Continua sa-ti administrezi pastilele AC in continuare fiindca doar asa se mentine protectia contraceptiva instalata. Daca pana in acest moment, toate pastilele au fost administrate la timp, in mod corect, puteti intretine contacte sexuale neprotejate fara nicio retinere si fara sa fie nevoie de a folosi prezervativul. Multa sanatate!