| DanaEles a întrebat:

Mă numesc Dana şi am 19 ani.
Vreau să vă adresez o întrebare legată de povestea mea de dragoste eminesciană.
Acum 1-2 ani am cunoscut un băiat care a inceput să se ataşeze foarte mult de mine, însă eu eram într-o relație platonică cu un apropiat de-al lui. A fost acolo pentru mine de fiecare dată când lucrurile mergeau prost şi nu numai. Aflasem că îi sunt dragă. Menționez că nu aş fi putut să îmi înşel partenerul din respect şi nu ar fi fost corect ca să închei relația din cauza unui factor extern, deşi țineam mult la băiatul ăsta.
În prezent, am încheiat relația cu partenerul meu iar după l-am căutat pe acest băiat. Lucrurile au mers foarte prost în sensul că i-am trimis un mesaj în care i-am spus că îmi lipseşte şi nu a răspuns, ba mai mult, m-a şters din lista de prieteni (asta nu e mare lucru, dar m-a deranjat). Când ne întâlnim întâmplător, simt ca e tensionat şi nervos.
M-am gândit să vă cer părerea. Poate îmi spuneți voi de ce reacționează aşa. Vă mulțumesc anticipat.

32 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu pot sa inteleg de ce faceti voi, fetele, asta? De ce stati cu cineva daca nu prea simtiti mare lucru pentru el? Adica stiti ca se va termina candva, doar amanati momentul. Mai sunt cazuri cand nu se mai termina si va maritati cu cine nu trebuie laughing)

Bun, am fost si eu in situatia acestui baiat. Daca nu iti aduci aminte de un eveniment mai neplacut iti spun ca singura ta greseala e ca i-ai dat impresia ca se poate mai mult in timp ce erai cu celalat, apoi cine stie ce a vazut el si a fost dezamagit ca a fost doar o iluzie...
Poate a suferit atat de mult incat nu mai vrea sa te vada, el tine la tine, dar ii faci rau... Stie ca nu mai esti cu acel baiat?

| DanaEles explică (pentru Th3AbSinTh3):

Am mai spus inca de doua ori de ce am continuat relația, am vrut să fiu un om corect față de partenerul meu. În ceea ce priveşte faptul că sunt singură, el da, a aflat în clipa în care l-a văzut pe el cu altă tipă.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru DanaEles):

Bine ca ai mai spus de doua ori, nu stau sa citesc tot ce e scris aici tongue
"om corect fata de partenerul meu" parca ai fi semnat un act cu el...
Daca i-ai spus si lui asta, cred ca l-ai dezamagit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Dana! Sincer acum tu ce astepti de la băiatul acesta nu vezi ca lui nu i pasă de tine?

| DanaEles explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi, omul îşi doreşte ce nu poate avea.

| RAY a răspuns:

Dragostea si fetele atat spun

| OldSoul a răspuns:

Daca tu stiai ca el te placea si ai ales sa-l "fierbi" si sa te folosesti de el doi ani, chiar crezi ca o sa te astepte la nesfarsit? El in tot timpul asta a fost o rezerva pentru tine, ce te face sa crezi ca esti asa de unica?
Daca tu l-ai pus pe locul doi, ce te-ar face sa crezi ca tu vei ramane locul unu pentru el?

Nimeni nu e de neinlocuit!
Totul are o limita!

Acum sa vorbim despre relatia ta *din respect*, daca ti-ai irosit doi ani din viata ta, si respectiv doi ani din viata partenerului stiind ca o sa se sfarseasca la un moment dat, asta numai respect nu este, deci practic i-ai irosit si lui doi ani din viata si tie in acelasi timp, in timp ce daca ai fi fost matura, ai fi fost punct si ai fi incercat o relatie cu tipul respectiv daca totusi il placeai.

Sincer ti-ai facut-o cu mana ta, si ar fi bine sa te gandesti sa vezi unde ai gresit, ca faci pe nevinovata si sincer mie mi-se pare penibil ca in astfel de circumstante sa te consideri tot tu "victima", pana la urma tipul ala si-a risipit timp pentru cine? Pentru una care l-a pus mereu pe locul 2.

| mentholinks a răspuns:

Mai bine stai linistita caci si relatia asta va fi tot trecatoare.

| PersonajFictiv a răspuns:

In primul rand, o relatie platonica se refera la o relatie cu sexul opus in care nu este vorba de sentimente de iubire si nici de sex,e o relatie de prietenie mult mai intensa, asta inseamna o relatie platonica.

"Mentionez ca bla bla ", serios, daca stai intr-o relatie si esti cu gandul la altul, nu e corect sa inchei relatia pentru un "factor extern "? Gandeste-te din nou la ce inseamna corectitudine.

I-ai spus ca te-ai despartit si chestii? Sau doar ca iti lipseste? Ca poate el crede ca iti lipseste ca amic.
I-ai spus ce simti?

De ce reactioneaza asa?

Pentru ca el voia o relatie cu tine ( si asta, halal amic, se da pe langa iubita unui prieten apoi incepe sa o vrea pentru el, erau "apropiati" huh? ) si tu ai ramas cu amicul lui, e in faza de negare acum, se consoleaza cu " da-o n p l m, sa stea cu ala!, sa nu o mai vad! " laughing
A fost gelos si inca e suparat ca nu ai stat cu el.A vrut ceva si nu a obtinut, s-a ranit mititelul.
Cel putin asta e parerea mea.

| DanaEles explică (pentru PersonajFictiv):

Mulțumesc că ți-ai exprimat părerea. Ştiu ce înseamnă,, relație platonică" şi am folosit bine termenul. Am mai spus de ce nu am încheiat relația, am crezut că e trecător. Cred că i-am făcut rău fără să vreau. Oare pot remedia asta? Ştiu că sună sintetic, dar aş putea să-l mai fac odată să se îndrăgostească de mine?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru DanaEles):

Nu i-ai facut tu rau, el si-a facut rau pentru ca avea asteptari care nu s-au materializat.
Cel mai bine e sa vorbesti cu el fata in fata,sau sa ii spui ca trebuie sa va vedeti sa vorbiti ceva, suna-l, etc.

Eu cred ca inca simte, daca nu simtea nimic nu mai era nervos si nu stiu ce in przenta ta, vorbiti despre asta.

| DanaEles explică (pentru PersonajFictiv):

Mulțumesc.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil te/a placut foarte mult si s/a simtit tradat. Acum ca esti libera fugi repede dupa el, nu prea merge. Poate avea pretentia sa ii dai papucii atunci actualului iubit si sa il alegi pe el. E un mare "poate" tot ce am zis eu. Cine stie ce e cu adevarat in capul lui.

| DanaEles explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspunsul tău. M-ai făcut să reflectez mai mult asupra situației. Poate am fost puțin egoistă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar fi fost sa inchei relatia din cauza unui factor extern? De ce nu? Daca o incheiai atunci, poate ca acum erai fericita, erai iubita lui.Imi dau seama ca e nervos, se simte folosit, dispretuit.Gandeste-te,el te-a iubit si tu l-ai refuzat si acum cand te-ai despartiti il cauti iar.Nu e normal.Acum fa ce crezi, cere-i scuze, dar tu esti cea care a gresit... poate poti insa sa remediezi lucrurile

| DanaEles explică (pentru anonim_4396):

Uite, nu am vrut să închei relația pentru că îl respectam pe tip şi el nu avea nicio vină, am crezut că e ceva trecător şi nu merită să îmi risc relația, dar se pare ca relația a fost cea trecătoare.
Cred că dacă l-as căuta din nou şi i-aş cere scuze s-ar înfuria şi mai tare, cel mai bine ar fi să îi dau timp să reflecteze... cred. Ştiu că se găndeşte la asta că altfel nu ar mai fi afectat de toată situația. Tu ce crezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanaEles):

Eu merg pe principiul ca trebuie sa lupti pentru ce iti doresti,nu sa astepti sa vina de la sine.M-as intalni cu el si i-as zice ce simt, mai ales daca stiu ca si el tine la mine. Spune-i ca-l iubesti, ca a fost o prostie sa il refuzi, ca ai facut-o doar pentru ca nu vroiai sa-ti ranesti fostul, dar acum regreti si ai da orice sa fiti impreuna...si vezi ce iese. Daca zici ca tii atat de mult la el, ar trebui sa faci tot ce poti sa te impaci cu el.

| DanaEles explică (pentru anonim_4396):

I-am spus că îmi lipseşte. Ştie că şi eu simt la fel. Nu vreau să par obsedată sau să îl agasez. Nu vreau să se simtă forțat să vorbească cu mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanaEles):

Atunci asteapta.Fa cum crezi tu

| DanaEles explică (pentru anonim_4396):

Ce sictirit a sunat asta, dar apreciez perseverența răspunsurilor tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanaEles):

Si ce ai fi vrut sa-ti spun?laughingDaca nu vrei sa faci cum zic eu(nimeni nu te obliga), fa cum vrei tu sau nu stiu asculta sfaturile cui crezi tu de cuviinta.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poveste de dragoste eminesciana, ai spus? Mi se pare a fi una bacoviana.Cateva scantei galbene in mintea"unei fecioare".winking

| samiZiciPompier a răspuns:

Pai varianta mea e asa: baietilor le place sa cucereasca. Pentru a putea simti ca sunt (foarte) cuceritori, fata trebuie sa "apartina" altui baiat. Nu se poate cuceri ceva ce este al nimanui, nu-i asa? Unde mai e farmecul, ce valoare are acel ceva cand e al nimanui? Despre o fata singura se poate gandi - "las-o saraca, ca nu o vrea nimeni, cine stie de ce", pe cand despre una luata -
"vreau sa ii dovedesc ca sunt mai bun ca prietenul ei, sa ma prefere pe mine. Apoi ma voi simti un barbat adevarat, pentru ca inseamna ca am anumite calitati si pot cuceri".
Baiatul respectiv se poarta frumos si cu fetele singure? Are un suflet bun si face acte de caritate cu baieti, fete, indiferent de persoana? Daca nu, poate fi vorba de ce am scris mai sus. Acum ca stie ca esti singura nu mai prezinti acelasi interes, probabil simte ca poate fi cu tine oricand decide, probabil cauta alte fete inainte sa se decida daca sa continue cu tine sau nu sau probabil crede ca esti vulnerabila fiind singura si il vei dori mai mult acum, indiferent ce face.

| DanaEles explică (pentru samiZiciPompier):

Nu pare genul ăsta de tip, dar mulțumesc pentru părere. Înseamnă mult pentru mine că voi încercați să mă ajutați.

| de_Căpre_Muhamad_1982 a răspuns:

In ultimii doi ani am fost destul de innebunit dupa o fata de la scoala. are prieten. mai vorbim amical despre diverse desi nu suntem apropiati. nu stie nici macar ca o plac d apoi c o iubesc obsesiv. ideea e ca simt ca poate sa devina ura destul de repede daca imi da impresia ca am ales s o iubesc atat de mult degeaba. poate de asta, s-a tinut atata timp dupa tine si s-a saturat..eu n as face asa, dar poate s mai rabdator

| DanaEles explică (pentru de_Căpre_Muhamad_1982):

Mulțumesc pentru părerea ta. Ar trebui să îi spui fetei ăleia că o placi, nu ai pierde nimic. Succes!