| Ioana_9271 a întrebat:

Acum aproximativ un an imi placea de un baiat pe nume Razvan,era un prieten comun cu mine si cu prietena mea Dana, toata vara am iesit cu el si cu cel mai bun prieten a lui David, ieseam doar in calitate de prieteni.Intre timp eu mi-am dat seam a ca il plac pe Razvan si m-am decis sa ii spun celei mai bune prietene, Dana.Ea m-a sustinut si chiar am iesit mai des cu dansii. Dupa ca vara a luat sfarsit fiecare a mers pe drumul lui, nu mai tineam legatura cu ei si vorbeam doar daca ne intalneam intamplator,dupa aproximativ un an eu si prietena mea ne plimbam prin oras si ne intalnim cu Razvan si David,este adevart ca eu am vorbit mai mult cu David, in timp ce Dana a vorbit mai mult cu Razvan, dupa ce ne despartim de ei Dana imi spune ca simte faptul ca Razvan o place.Eu trebuie sa recunosc nu mai simteam mare lucru pentru Razvan insa va dati seama ca tot am ramas cu ceva.Eu i-am spus Danei ca daca il place este libera sa fie cu el pentru ca eu nu mai simt nimic pentru el si asa si este normal.Ei au inceput sa iasa impreuna,insa doar in calitate de prieteni,pana ieri cand Razvan i-a cerut Danei sa fie impreuna,eu chiar vreau ca Dana sa fie fericita,pentru ca este o prietena foaaarte buna si nu as renunta la ea, dar totusi simt ca ma doare putin faptul ca ea este impreuna cu el si ma detest pentru asta, eu as vrea sa pot fi langa ea la maxim si stiu ce se petrece in interiorul meu este vroba de faptul ca ea a reusit sa fie cu el si eu nu, dar ea nu are nicio vina ca el o place si ca ei ii place del ...nu stiu cum sa scap de aceasta,, durere" care imi apasa sufletul si sa fiu langa ea la maxim, daca ma puteti ajuta cu un sfat... multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Este firesc tot ce simti tu acum.Razvan putea fi cu oricare fata si nu te-ar fi durut, iar daca Dana era cu oricare alt baiat nu te interesa.
Acum simti ca o mica "tradare" tot ce s-a intimplat.E drept, involuntara, dar tot asa ramine.
Inca nu te poti purta firesc cu prietena ta pentru ca te doare. Nu te poti bucura pentru ea pentru ca te doare, are ceea ce ti-ai dorit tu cindva. E nobil ca iti doresti ca ea sa fie fericita cu el si asta dovedeste ce caracter frumos si generos ai.
Nu poti fi insa acum alaturi de ea " maxim"; iti trebuie o mica perioada de doliu pentru asa ceva. Stai un pic mai deoparte de ea un timp ( ea e cheia in poveste nu el, ea e cea care conteaza) ca sa nu te simti " otravita" de tot ceea ce iti povesteste. O sa vezi ca iti va disparea revolta si lucrurile vor fi iar senine intre voi.
succes! happy

| Ioana_9271 explică (pentru michelia):

Multumesc enorm!

19 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Tot ce ai simtit fata de el a fost doar atractie fizica, nu a fost nimic mai mult decat prietenie intre voi, si tu stii asta.
Indreapta-ti atentia in alta parte (preferabil alt baiat?), atunci nu te va mai afecta deloc

| Ioana_9271 explică (pentru Zenithf):

Asa este multumesc!

| Ioana_9271 explică:

Multumesc mult, chiar conteaza foarte mult toate raspunsurile pe care le-am primit si apreciez foarte mult aceasta comunitate care chiar este constructiva si stiu ca asa este am sa trec peste, pentru ca asa este si corect, multumesc inca o data!

| neutrino a răspuns:

E normal sa te doara, dar asa este in viata: unii reusesc, altii nu. Cei din urma ii barfesc pe cei dintai.

| stark47 a răspuns:

Relatiile se bazeaza, pe langa multi alti factori, si pe sincronizare.tu ai avut sansa sa fii cu razvan, insa ai pierdut acel moment oportun de a face asta.este greu de suportat sai vezi pe cai la care tii ca iubesc pe altcineva, mai ales ca ambii iti sunt prieteni. sfatul meu e sa eviti sai vezi cand sunt impreuna.cu prietena ta ar trebui sa ai o discutie si sa i transmiti si ei ceea ce ne ai spus noua.ar intelege ca nu le vrei raul si ca faptul ca sunt impreuna pe de o parte te face fericita insa te si raneste in acelasi timp.cu timpul va trece. sper sa te faci bine.

| Ioana_9271 explică (pentru stark47):

Sigur am sa trec peste,pentru ca asa si trebuie, dar prefer sa fac asta fara ca prietena mea sa afle pentru ca orcium ar fi tot eu as fi vinovata ca nu i-am spus la inceput si chiar nu as vrea s aii fac asta mai els ca ea este fericita, tin la ea foarte, dar daca asa a fost sa fie, multumesc de raspuns!

| Snowal15lea a răspuns:

O.O ce poveste incalcacita.Deci stiu c-o sa te doara dar mai bine renunti la el si cauti pe altcineva. Fi langa prietena ta si sustine-o.

| Ioana_9271 explică (pentru Snowal15lea):

Asta incerc s afac si la el am renuntat de mult, multumesc de raspuns

| SyndicateX a răspuns:

O poveste clasica spusa de o fata care nu stie ce inseamna sa iubesti si care se lasa pacalita usor de baieti. Pe viitor nu te mai atasa de un baiat pana nu il cunosti foarte bine.

| Ioana_9271 explică (pentru SyndicateX):

Crede-ma incerc sa fac asta de mult si este foarte usor de zis si stiu exact ce tip de baieti ar trebui sa aleg teoretic dar practic, cred ca toata lumea greseste cand vine vorba de dragoste multumesc de raspuns

| michelia a răspuns (pentru SyndicateX):

E o poveste spusa de o fata desteapta si sensibila care merita altfel de raspuns. Atractia si sentimentele nu sint asa de usor controlabile. I-ai pus cu nejustificata superioritate o eticheta falsa.

| Ioana_9271 explică (pentru michelia):

Multumesc foarte mult michelia si eu cred ca orice persoana si-ar dori sa fie stapan pe sentimentele lui insa este usor de zis dar foarte greu de reusit. oricum apreciez foarte mult parerea ta.

| michelia a răspuns (pentru Ioana_9271):

Iti tin pumnii! dar stiu ca o sa te descurci oricum happy

| Ioana_9271 explică (pentru michelia):

Multumesc frumos!

| llljk a răspuns:

Problema ta a fost indiferenţa, adică prima dată ţi-a plăcut ţie de el şi ai vrut să fiţi împreună, şi cînd s-a băgat prietena ta în seamă nu ai mai reactionat în nici un fel pentru că tii la ea.

Un băiat nu îşi poate da seama dacă tu îl placi, trebuie să îi areţi. să îi acorzi atenţie mai mult lui decît prietenilor asta e ideea, şi greşeala ta a fost atunci cînd v-ati întîlnit în loc să vorbesti cu Răzvan de care îţi plăcea ai vorbit cu David.

Asta e, mergi înainte. dar pe viitor să lupti pentru persoana de care îti place şi simti iubire, indiferent dacă sunt de acord prietenii sau nu, şi trebuie să întelegi că dacă ai relaţie cu un băiat îi acord lui toată atenţie si timpul tău, din cauza asta prietena ta a devenit distantă fată de tine.

Take Care.

| Ioana_9271 explică (pentru llljk):

Da ai dreptate si multumesc mult de raspuns, ea nu stie ca pe mine ma deranjeaza asta si chiar nu vreau sa stie si asa si este, trebuie s amerg mai departe multumesc mult!

| EuSuntRobert a răspuns:

Ai zis "Nu ma deranjeaza", ei bine te-ai mintit singura.Mai bine spuneai de la inceput ca te va durea ca nu era greu de prezis.Ti-ai facut-o cu mana ta.

| Ioana_9271 explică (pentru EuSuntRobert):

Asta ar fi insemnat sa ii fac un rau si mai mare prietenei mele eu poate o s atrec peste asta dar ea ar fi putut? asta ar fi insemnat sa fiu egoista si sa ii privez pe amandoi de fercire, pur si simplu as fi simtit ca nu e corect, multumesc pentru raspuns!