| xfdffdgds a întrebat:

ma numesc Marius si am 19 ani.De la varsta de 12-13 ani am inceput sa ma masturbez, dar de 2 ani incoace am inceput sa ma masturbez in fiecare zi. Ce sfaturi imi puteti da ca sa ma mai "calmez" macar odata pe saptamana.Multumesc

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gaseste-ti o ocupatie obositoare. Iti promit ca daca ai sa dormi maxim 8 ore pe noapte si ai sa muncesti minim 14 ore pe zi, n-o sa mai ai chef/timp sa te masturbezi zilnic.

| Floreenofficial a răspuns:

Www.sfaturiortodoxe.ro-->sex si citeste la masturbare ce scrie.asta e o patima, un viciu... :|
si tine cont si de ce a zis Lilik.Bafta!

| smartalogu a răspuns:

NU ai cum macar odata pe saptamana. Daca ai trecut la sport de performanta iti trebuie o perioada mai lunga pana sa renunti. Nu se renunta una doua asa. In primul rand, lasa filmele ca emanuelle, sau canalele tv ca private spice. Lasa incolo siteurile porno (iauzi dc nu mai aveam eu rata mare la download... ). Apoi incearca sa nu mai porti haine stramte. Blugii stramti, chilotii stramti, se freaca de putulica, ti-o scoala, si iti vine pofta, deh. Apoi incearca sa iti gasesti preocupari pentru varsta ta: cititu, iesitu la film, plimbari cu bicicleta... mai bine fara bicicleta, ca de la saua de la bicicleta iar iti vin idei rolling on the floor. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Anakatsu a răspuns:

Du-te l; a sala lasa redtube-ul si gasesteti o prietena

| Maria_8455 a răspuns:

Draga Marius, eu as spune ca e bine sa te descarci hormonal cu o fata sa zic asa, pentru ca 1 la mana capeti experienta, 2 la mana efortul fizic va fi mai mare deci nu cred ca vei mai fi capabil sa te masturbezi cel putin in ziua aia, si 3 incearca sa inlaturi materialele (filme, poze, reviste, etc) care te fac sa te gandesti la acest lucru. Sper sa reusesti, sper sa iti fie mai bine.

| Andrrei a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa te opresti probabil ai capatat o dexteritate de invidiat

| furtunika23 a răspuns:

Hey parerea mea e ca nu e nimic rau in asta si nici rusinoshappysi cei mai cool baieti o fac deci nu esti diferit de ceilalti cu nimic chiar daca ei o ascund din cauza jeneihappynu ai spus daca esti inca virgin(aici ma refer daca ai avut vreo partenera de sex pana acum). singurul lucru mai neplacut la care cred eu ca duce masturbarea e faptul ca te inchizi in tine si devii timid, si asta nu e binehappyincearca sa iti gasesti o prietena, cred c iti va fi de foloshappytake care

| Lilik_4064 a răspuns:

Interesanta intrebare big grin eu cred ca ar trebui sa te abtii cumva pentru ca asta poate duce la consecinte grave. un prieten de al meu dupa ce a masturbat aproape toata viata.la 29 de ani nu poate avea copii.gindestete daca meritawinkingsukces

| xfdffdgds explică:

Multumesc pentru sfat. Chiar nu stiu ce sa fac. Is dependent cred...nu stiu ce sa zic. astept alte raspunsurihee hee

| xfdffdgds explică:

Pentru furtinika23 : numai sunt virgin. M-am dezvirginat la 18 ani doar asa. ca toti ziceau "mama ce bine a fost aseara cu cutare" etc si am fost la o prostituata. N-am facut sex/dragoste cu o fata.

| Catalin_6539 a răspuns:

Eu citesc de abia seara sa iti dau un sfat de fiecare data cand iti vine reactia de masturbare incearca sa faci ceva cum ar fi; sa faci sport, invetzi ceva etc...si incearca sa gasesteti o prietena sa ai cu cine face,, partide" asa ti se distrug toti neuronii din CAP!