| anonimguy3 a întrebat:

Am nevoie de niste ajutor. Eu ma masturbez cam de pe la 10 ani. Acum am 14 (sunt baiat). Faza este ca atunci cand am aflat de masturbare abia de o faceam sa zic 1 data la 3 saptamani asa. De la 13 ani si ceva prin perioada aia am inceput sa ma masturbez foarte des...sad Acum nu poate trece o saptamana fara sa ma masturbez macar odata. sad Incerc sa ma controlez si sa rezist dar sunt mort pentru patrie. Cel mai mult de cand ma masturbez asa des am rezistat 6 zile crying.

Cum pot sa fac sa ma masturbez mai rar ceva gen 1 data la 2-3 saptamani? Stiu ca e o problema pshihica si ca trebuie sa imi controlez gandurile... dar ceva sfaturi. FUNDA!

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si cei rau in asta? o data la o saptamana e bine

| mihai69 a răspuns:

Da... e ca și cum ai fi flămând și ai vrea să nu mai mănânci. În afară de întrebarea firească „De ce ai vrea să faci asta?" ar mai fi și astălaltă „Cum naiba ai vrea să reușești?!?"
E firesc ceea ce faci, și nici frecvența nu e prea ridicată - nu mai fi așa speriat, nu ai motive!

| Oana92 a răspuns:

Cine ti-a spus ca e o problema psihica? Te-a mintit, oricum!
Masturbarea e o chestie normala, nu are efecte negative atata timp cat ai grija la igiena si nu exagerezi.

| Felys a răspuns:

Mie nu mi se pare des ca o faci o data pe saptamana, daca ziceai zilnic atunci da, era des dar o data pe saptamana e rezonabil

| Seba2013 a răspuns:

Incerca sa nu mai alimentezi necesitatea.

O data ce apare necesitatea iti creaza o tensiune care iti produce un impuls ca sa te satisfaci.

Daca te uiti la filme porno, te excita.
Acesata excitatie, este placuta pentru ca activeaza in crier o zona a placerii.
Cauta pe net Nucleul acumbens.

Dar acesta excitatie nu numai in creier iti produce un efect, ci si in corp.

In corp se produce erectia, iti mareste ritmul cardiac si mai multe.
Citeste depre Sistemul nervos autonom, si de noradrenalina.

Odata activati acesti hormoni, iti produce o tensiune.

Iar tensiune produce un comportament, pentru ca corpul este tensionat, nu mai este la echilibru.

| Happyjump a răspuns:

Daca nu te poti abtinerea fa-o

| ubox7007 a răspuns:

Da dati ba la laba daca vr, de parca exista un timp exact pentru toata lumea cand cum si cat straight face. Eu de la 12 ani pe sistem zilnic daca pot si chiar de 2-3 ori pe zi, daca pot, si am deja 5 ani vechime in asta big grin si ghici ce nu mi s-a intamplat nimic pentru ca stiu ce sa mananc.

| anonimguy3 explică (pentru ubox7007):

Nu am inteles faza cu stiu ce sa mananc...laughing

| ubox7007 a răspuns (pentru anonimguy3):

Pai trebuie sa mananci multe legume sau sa iei pastile de multivitamine, caci laba e destul de costisitoare pentru corp, de asemenea ar trebui sa manaci si peste pentru acizi grasi esentiali.

| TeckTonik997 a răspuns:

1 data pe zi e ok, daca intreci limita asta e mult.

| anonimguy3 explică (pentru TeckTonik997):

Tu te auzi ce spui rolling on the floor, odata pe zi. Adica tu imi zici sa o dau zilnic sad Eu vreau sa reduc la macar 1 odata la 2 saptamani nu sa maresc la zilnic. xD

| TeckTonik997 a răspuns (pentru anonimguy3):

Iti zicea ca e ok. ca sa reduci trebuie doar sa iti gasesti ocupatie, treaba e ca nu ai nevoie sa reduci, am gasit persoane pe site care fac 15 pe zi.

| ℓανιηια a răspuns:

Daca iti ocupi timpul cu alte lucruri poate scapi de obsesia asta.

| lucifer12345678 a răspuns:

Este foarte grav
ce ti-a venit la 10 ani?
iti dai seama ca ai vechime
umple-ti timpul cu ceva si nu te mai uita la filme xxx
incearca sa o faci mai rar
altfel iti va dauana vietii sexuale in viitor

| Waffen18 a răspuns:

E complet normal sa te masturbezi la o saptamana, bine ca nu o faci in fiecare zi... Se aduna energia aia sexuala care nu poti rezista si prin intermediul masturbarii te eliberezi, dar daca tu vrei sa o mai raresti ai putea sa-ti ocupi timpul liber impreuna cu prietenii sau diferite activitati...

| HeadShoot32 a răspuns:

Nu conteaza de la ce varsta incepi, atat timp cat stii la ce varsta sa te opresti. Chestia asta e total normala, la fel ca si excesul, dar tot ce e in exces dauneaza. Deci, incearca sa te abtii, incearca sa mai citesti articole recente de pe internet legate de tema asta. Am citit in cateva articole ca ideal ar fi sa te masturbezi de 2-3 ori pe saptamana, maxim. Daca faci abuz pot aparea probleme in viitor. Si daca iti vine cheful o faci, nu trebuie sa te abtii sau sa faci alte prostii sa nu o mai faci. Dar totul cu limita big grin

| camay14 a răspuns:

Ai nevoie si de putina vointa. Nu te mai gandi la asta, atunci cand simti nevoia sa o faci, gaseste ceva de facut sa uiti. Totul se poate controla cu mintea, doar inima nu poate fi controlata.

| DonVagos a răspuns:

Incearca sa eviti filmele xxx, femeile desbracate. Cand vezi ceva femei goale la tv/internet schimba.
Cand iti vine gandu de masturbare iesi pe afara gandeste-te la altceva.
Si seara cand intri in pat incearca sa fii foarte obosit sa nu iti mai vina chef de masturbare.
Bafta!