| miky_4546 a întrebat:

ma nunesc mihaela si am 17 ani.si mi-am inceput viata sexuala acum aproape 5 luni... iar ultima data dupa ce am facut-o cu prietenul meu. mi-a venit a 2-a zi. si sunt ingrijorata k acum imi intarzie ciclul menstrual...trebuia sa-mi vina acum aproape 2 saptamana si intarzie! sunt foarte speriata.credeti ca ar putea fi vorba de o sarcina? astept raspunsul dumneavoastra!

Răspuns Câştigător
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Buna mihaela.Eu am 16 ani prima data am facut-o acum 1 an eu sunt de parere ca nu ar trebui sa intri in disperare. mie nu mi-a venit o luna dar n-am vb cu nm si nu s-a intamplat nimic...nu trebuie sa te alarmezi asa rau.sau daca vrei sa afli totusi ia-ti un test de sarcina de la farmacie:*:*:*

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu daca am inteles bine, dar iti spun ce am inteles: ca ultima data ai avut contact sexual acum 6 saptamani si a doua zi dupa contact ai avut menstruatie. E important daca trebuia sa-ti vina menstruatia, adica era in a 28 a zi de la menstra anterioara sau a fost doar o sangerare pe care tu ai interpretat-o drept menstruatie. In ambele cazuri poti fi insarcinata, fie de la contactul mentionat, fie de la unul anterior. O sangerare pe post de menstra nu exclude o sarcina. Oricum, daca sunt 6 saptamani de la ultimul contact sexual, un test de sarcina te va lamuri precis daca esti insarcinata. E mai bine sa-l faci din urina de dimineata.
Daca nu esti insarcinata trebuie sa mergi la ginecolog. S-ar putea sa fie doar o dereglare datorata varstei tal, dar ai putea avea si ceva mai serios (de exemplu chisturi ovariene). Nu trebuie sa amani vizita la medic pentru ca o afectiune netratata acum poate avea efecte extrem de grave in viitor.
Stiu ca ti se pare dificil sa mergi la ginecolog, dar vorbeste cu mama ta, o sora/verisoara/prietena mai mare si mergeti impreuna. Va fi mai usor. Pana la urma, daca ai decis sa-ti incepi viata sexuala trebuie sa te comporti cu maturitatea necesara acestui pas.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Ar putea fi vorba..., nu ai dat prea multe detalii: daca erai sau nu in perioada fertila atunci cand...(era bine sa te informezi si tu putin la ce si cum si cu ce "se mananca" si treaba cu prevenirea unei sarcini nedorite sau a infectiilor cu transmitere sexuala inainte sa...)
Cel mai bine ar fi sa iti faci un test de sarcina..., asa vei sti exact! Daca ai ramas insarcinata..., ce sa zic "buba"... sad
In caz ca nu, te sfatuiesc sa mergi la un cabinet de planning familial. Acolo beneficiezi si de control si daca e cazul, de avort, dar si de consiliere in asemenea cazuri. In general vei fi informata cu privire la igiena, vei fi ajutata in alegerea unei metode contraceptive care sa ti se potriveasca, sfaturi de prevenire a infectiilor cu transmitere sexuala, dar si tratament pentru vindecarea acestora, daca e cazul!
Fii mai precauta! Informeaza-te mai mult, nu te lasa in situatii de panica: "sunt foarte speriata"!

| Sofer a răspuns:

Daca nu ai făcut protejat. Fai un test de sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

exact acelasi lucru am patit si eu dar nu sunt insarcinatahappyhappyhappyhappywinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da si eu am ramas insarcinata la fel cu prima fetita.

| dia_8510 a răspuns:

asa cred

| a_4360 a răspuns:

Buna, mihaela. un control ginecologic este cel mai sinplu raspuns. te-ai gindit poate este un chist ovarian? sau o vaginitita bacteriala? NU CRED CA ESTI GRAVIDA.