| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a venit menstruatia pe 18 (nu este prima menstruatie) si a întârziat cu 5 zile (a mai întârziat asa, ba chiar o lună nu am avut de loc) si primele 2 zile mi-a curs normal dar a 3 zi pe la jumătatea zilei nu imi mai curgea si a4 zi (adică ieri) de dimineata a inceput din nou sa curgă de dimineata dar putin, bine..credeam ca s-a terminat dar azi dimineata a curs iarăși putin..De ce oare?
Si inca ceva am sanii cam moi si câteodată mă doare sub sanul stâng cand respir...Sa fie ceva de la inima?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea care apare si/sau se manifesta la nivelul sanilor, de cele mai multe ori se datoreaza pur si simplu schimbarilor hormonale frecvente care se produc in organismul fetelor minore/adolescente, mai ales in perioada pubertatii cat si a adolescentei, insa deseori starea de disconfort dureros poate fi de fapt provocata ca urmare a modificarilor aparute in structura interna a tesutului mamar aflat in crestere/dezvoltare. Astfel sanii pot sa devina foarte durerosi la atingere si din cauza cresterii lor in marime si volum, proces in urma caruia se produce o intindere destul de rapida, continua, permanenta si tot mai exagerata a pielii care ii acopera si de fapt ii sustine. Si nu in ultimul rand, durerea poate sa fie urmarea apasarii sanilor de cupa unui sutien gresit ales, care este mult prea mic sau are marimea incorecta. Forma si/sau marimea neadecvata a cupei sutienului poate provoca o apasare exagerata asupra sanilor si din acest motiv poate sa apara senzatia de durere localizata in exteriorul sanului. In cazul in care durerea este localizata in profunzimea sanului, in masa tesutului mamar, atunci se impune palparea sanilor de catre medicul ginecolog in vederea depistarii unor eventuali noduli (boalfe) sau cu scopul de a determina care este adevaratului motiv care provoaca durerea sau disconfortul resimtit. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| FloreRobert a răspuns:

Ciclurile menstruale imprevizibile sau prea lungi sunt normale în cazul adolescentelor şi femeilor în jurul vârstei de 40 de ani.

Pentru adolescente, un ciclu menstrual normal (între ziua 1 a menstruaţiei şi ziua 1 a menstruaţiei următoare) poate dura între 21 şi 35 de zile. Orice ciclu care nu se incadrează în această perioadă este considerat anormal. Această neregularitate a ciclului menstrual la adolescente poate dura până la un an sau doi de la menarhă (prima menstruaţie), ulterior ciclu menstrual reglându-se de la sine.

Dacă te apropii de vârsta menopauzei, ciclurile menstruale devin tot mai lungi până dispar.

Cele mai frecvente forme de ciclu menstrual neregulat includ:
• Amenoreea – când la o adolescentă nu a apărut menarha până la vârsta de 16 ani sau la o femeie care a avut ciclu înaine, acesta s-a oprit pentru o perioadă mai mare de trei luni fără ca femeia să fie însărcinată.
• Dismenoree – menstruaţii dureroase;
• Menoragia – menstruaţii abundente;
• Oligomenoreea – atunci când menstruaţia apare la mai mult de 35 zile de la ultima, ceea ce înseamnă mai puţin de 10 cicluri menstruale pe an;
• Polimenoreea – menstruaţia apare la mai puţin de 21 de zile, ceea ce înseamnă mai mult de 12 cicluri menstruale pe an;
• Metroragia - sângerare vaginală neregulată, redusă cantitativ sau sângerare vaginală apărută între menstruaţii;

Ciclul menstrual neregulat poate fi dat de multiple cauze inclusiv sarcina, dezechilibre hormonale, infecţii (bolile cu transmitere sexuală şi alte infecţii), cancer (cervical, uterin sau vaginal), traumatisme sau anumite medicamente.

Simptome care pot apărea:
• Arsuri la urinare;
• Infertilitate sau dificultăţi în a rămâne însărcinată;
• Febră;
• Dureri în regiunea inferioară a spatelui;
• Greaţă şi vărsături;
• Mişcări intestinale dureroase;
• Contacte sexuale dureroase;
• Dureri pelvine sau abdominale sau crampe;
• Simptome de perimenopauză sau menopauză precum bufeuri, cefalee, schimbări de dispoziţie, palpitaţii, tulburări de somn şi memorie;
• Secreţie vaginală neobişnuită.

Simptome care pot indica o afecţiune gravă:
• Dureri abdominale sau pelvine;
• Menstruaţii mai abundente sau mai lungi decât în mod normal;
• Sângerări vaginale neobişnuite

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FloreRobert):

Deci,e ceva normal?

| FloreRobert a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu te îngrijora?

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea menstruala se considera ca a reprezentat un proces fiziologic NORMAL, in toate cazurile in care se desfasoara intr-o perioada cuprinsa intre MINIM 2-3 zile si MAXIM 7-9 zile.
Uneori din motive de natura hormonala, se poate intampla sa se produca procesul denumit menstruatie fractionata, caz in care sangerarea se reduce foarte mult sau chiar se si opreste pentru cateva ore uneori chiar si 1 zi (foarte rar 2 zile) pentru ca pe urma sangerarea sa reporneasca din nou pentru inca o anumita perioada de timp (de ore sau de zile). In concluzie, se apreciaza ca intreruperea sangerarii pentru cateva ore reprezinta o situatie posibila, deci nu si o situtie iesita din comun sau sa fie considerat anormal. Starea sanilor poate sa sufere modificari in preajma perioadei de menstruatie fiindca in organism se produc modificari uneori foarte importante ale activitatii hormonale. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Se poata sa ma doare sanul si sa fie moi cand imi cresc? Pentru ca la varsta mea ar trebui să se dezvolte(Sa creasca)
Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FloreRobert):

Ma întrebi?
Multumesc!