| Elieee a întrebat:

Bună, TPU!
Am o problemă... am 19 ani și mi-a întârziat menstruația vreo 10 zile, iar ieri mi-a curs ceva maroniu, lipicios, nu foarte mult, in condițiile in care, până atunci, îmi curgea ceva alb lipicios.
Astăzi, la fel... însă peste vreo oră a început să-mi curgă sânge maro.
Menționez că am dureri foarte mari. Mă doare spatele foarte tare, de burtă nu mai zic... am anemie și acum câteva luni am ajuns la spital din cauza durerilor și mi s-a spus că am vezica plină, deși eu urinasem înainte. Uneori încă mai am senzația de urinare frecventă. Alteori mă chinui să urinez și am de vreo 6 luni niște noduli la sâni, care uneori sunt dureroși. Capul mă doare, uneori am stări de vomă, amețeli puternice de fiecare dată când mă ridic. Și ultima dată când mi-am făcut analize am aflat că am anemie. Am slăbit foarte mult fără vreun efort fizic și fără vreo dietă. Am mai puțin de 50 de kilograme și o înălțime ceva între 1, 67-1, 70.
Nu iau anticoncepționale, dar o fac protejat de fiecare dată, deși am mai avut unele contacte sexuale când nu am folosit prezervativul din prima.
Prima dată m-am gândit la o posibilă sarcină, însă a început astăzi să-mi curgă sânge maroniu. Iar nodulii de la sâni, problema cu vezica plină sunt de câteva luni. Aaaa și uneori în timpul actului sexual am dureri și intr-o seară mă durea foarte tare în partea stângă jos și tot piciorul stâng era parcă amorțit.
Acum nu pot să stau în picioare și mă doare burta îngrozitor.
Ce sfaturi îmi dați în afară să merg la medic, voi merge săptămana viitoare.
Și încă ceva... prima menstruație am avut-o înainte de 12 ani.
Vă mulțumesc frumos! Aștept răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| NaomyTommy a răspuns:

Pt asta trebuie sa mergi la medic... eu cand am rămas însărcinată în prima lună am avut sangerari doar 3 zile si ameteli de nu puteam sta in picioare. Abia dupa o luna cand am vazut ca nu a venit am facut test. Am fost la ginecolog si aveam 9 săptămâni de sarcina. Deci nu stiu ce sa iti spun decat sa mergi la medic fiecare avem corpuri diferite. Sa nu fie din cauza hormonilor. Poate ai luat vreun medicament ce afecteaza hormonii sau... Nu stiu
Multa sanatate

| Mihaelavr a răspuns:

Ar fii bine sa mergi la medicul de familie si sa ii spui toate aceste lucruri. Sper ca nodulii de la sanii sa nu insemne altceva. Sanatate multa! Cel mai bine e sa te prezinti la un medic de familie, decat sa intrebi aici oameni care nu au vreo legatura cu medicina.