| teiubescana a întrebat:

Buna ziua mi-am luat temperatura bazala in fiecare dimineata si nu inteleg daca ovulez:
ziua 1:36.7
ziua 2:36.9
ziua 3:36.7
ziua 4:--
ziua 5:36.6
ziua 6:36.7
ziua 7:36.7
ziua 8:36.6
ziua 9:36.9
ziua 10:36.6
ziua 11:36.6
ziua 12:36.6
ziua 13:37.0
ziua 14:36.6

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @teiubescana!
Temperatura bazală trebuie măsurată pe parcursul mai multor cicluri menstruale pentru a strânge cât mai multe informaţii despre particularităţile ciclului menstrual. Trebuie urmărit unde apare un model creştere - maxim - platou (constant) - scădere care să indice ovulaţia şi care este temperatura de maxim. S-a demonstrat că începând cu momentul ovulaţiei şi până la apariţia sângerării menstruale, temperatura corpului creşte faţa de faza premergatoare acestui fenomen. Temperatura bazală creşte cu 0, 2 - 0, 5 grade. Statisticile arată că în marea majoritate a cazurilor (83 %) temperatura creşte brusc, în 15 % din cazuri temperatura creşte treptat de-a lungul mai multor zile iar in 2 % din cazuri creşterea temperaturii este in trepte.
Sursa: http://www.mamicamea.ro/......urala.html

| mona a răspuns:

Eu daca vreau sa -mi stiu ziua ovulatiei imi calculez perioada fertila nu ma iau niciodata dupa temperatura